Čaká nás ďalší rast úrokových sadzieb a recesia, varuje renomovaný ekonóm

Novinky Údajne nás čaká globálna recesia
Údajne nás čaká globálna recesia. Zdroj: shutterstock.com/iiinuthiii/lev radin
BitmarketsWallstreetpepe ICO mobil baner

Generálny riaditeľ JPMorgan Chase Jamie Dimon verí, že rast úrokových sadzieb sa ešte neskončil a môže vyvrcholiť až v recesiu, uvádza správa News Bicoin.

Varoval pred najnebezpečnejšími časmi, aké svet zažil za posledné desaťročia. Súčasné geopolitické napätie ovplyvňuje všetkých na svete a ani najväčšie ekonomiky nemusia odolávať donekonečna. Hrozí skutočne globálna recesia?

Recesia sa blíži, varuje Jamie Dimon

Súčasné tlaky spôsobuje stále pretrvávajúci vojnový konflikt na Ukrajine, obrovská humanitárna kríza a jadrové vydieranie. Reagovali aj makroekonomické ukazovatele ako inflácia a úrokové sadzby. Rast cien, aký sme zažili za posledné obdobie, väčšina z nás vidí prvýkrát v živote. Dimon upozorňuje, že podobné udalosti boli v minulosti vždy nepredvídateľné a preto nevieme, ako sa vyvinú.

Po lockdowne začali ľudia opäť míňať peniaze a dokonca ešte viac, keďže mali finančné rezervy. Odkiaľ však majú občania peniaze? Dimon vysvetľuje, že od vlády, ktorá stimuluje ekonomiku emisiou nových peňazí. To podporuje hospodárstvo, rast cien, ale aj zisky spoločností. Ide ale údajne o časovanú bombu.

Binance
97 %

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Boj s infláciou a vysokými úrokovými sadzbami sa ešte neskončil

Dimon varuje, že svet nie je pripravený na 7 % úrokovú sadzbu. V čase písania článku je v USA úroková sadzba na úrovni 5,25 % až 5,50 %, uvádza Tradingeconomics. V eurozóne Európska centrálna banka (ECB) ponechala kľúčovú sadzbu na úrovni 4,50 %. Aj keď sa tempo zvyšovania sadzieb zjavne zastavilo, neznamená to, že okamžite nastane pokles. Jamie Dimon dokonca verí, že môže dôjsť k pokračovaniu rastu.

Spolu s úrokovými sadzbami ostane na vysokých úrovniach dlhšie aj inflácia. Samotní členovia ECB potvrdili, že tento boj sa ešte neskončil. Po tom, ako ECB zvýšila úrokové sadzby 10-krát po sebe, ich na zasadnutí v októbri nezmenila. Stále však centrálna banka nedosiahla svoj inflačný cieľ 2 %. V USA sme dokonca boli svedkami rastu inflácie od leta tohto roku.

Ak má Dimon skutočne pravdu a budeme vidieť ďalšie zvyšovanie úrokových sadzieb, zrejme to spôsobí recesiu. Požičiavanie peňazí sa stane príliš drahé a celkový dopyt a spotreba v dôsledku toho klesnú. Následne sa obmedzí aj výroba pri nižšom odbyte, čo spôsobí nárast nezamestnanosti a pokles ziskov firiem.

Toto je základný proces recesie. Zatiaľ však podobný scenár nenastal, pretože napríklad na trhu práce je extrémne nízka nezamestnanosť.

Mohlo by ťa zaujímať: Robert Kiyosaki varuje: „Čaká nás globálna ekonomická depresia”

txbFlockers mobil
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.