Budeme ovládať veci iba pomocou mysle? Čip implementovali prvýkrát do mozgu človeka

  • Spoločnosť Neuralink úspešne implementovala čip do ľudského mozgu.
  • Pacient sa údajne zotavuje z operácie dobre.
  • Predtým spoločnosť implementovala mozgové čipy opiciam.
Off topic Za všetkým je spoločnosť Neuralink
Za všetkým je spoločnosť Neuralink. Zdroj: shutterstock.com/Lia Koltyrina/peterschreiber.media
Freedum fighters PCKvakomat mobil

Budúcnosť, v ktorej budeme ovládať veci len našimi myšlienkami, je zdá sa byť bližšie, ako sme si mysleli. Do ľudského mozgu totižto prvýkrát implementovali čip. Téme a venoval portál TVNOVINY.

Spoločnosť Neuralink, za ktorou stojí miliardár Elon Musk, ktorý vlastní automobilku Tesla, vesmírnu spoločnosť Space X a sociálnu sieť X, úspešne implementovala čip do mozgu človeka.

Jej pôsobenie sa datuje od roku 2016 a odvtedy pracuje na svojich mozgových implantátoch. Pred úspešnou operáciou na človeku sa tieto mozgové implantáty najskôr testovali na opiciach.

Práve kvôli opiciam čelila spoločnosť Neuralink obvineniam, keď opice, ktorým tento čip implementovali do mozgu, neskôr zomreli. Spoločnosť to ale argumentovala tým, že tieto opice zomreli na následky smrteľných chorôb.

Zlom vo vývoji nastal minulý rok, keď americké úrady dovolili implementáciu čipov aj ľuďom. Neuralink následne spustil nábor dobrovoľníkov, pričom mal jednu podmienku. Uchádzač musel trpieť ťažkým fyzickým postihnutím.

Vysvetlenie je pritom jednoduché. Práve takýmto ľuďom majú mozgové implantáty od Neuralinku pomáhať. Takýto ľudia by mali vedieť pomocou myšlienok ovládať počítač alebo smartfón, čím by mohli komunikovať s okolím.

Vybraný dobrovoľník sa podľa slov Elona Muska zotavuje z operácie dobre. Čip mu bol implementovaný do zadnej časti lebky a má veľkosť mince spolu s vlásočnicami, ktoré sa napoja na neuróny.

Pacient sa podľa slov spoločnosti zotavuje dobre

Pacient sa podľa slov spoločnosti zotavuje dobre. Zdroj: shutterstock.com/JLStock

Vďaka tomuto môžeme ovládať nejaké zariadenia, napríklad písať na smartfóne len tým, že si pomyslíme, ako píšeme. Impulzy, ktoré tento čip získa, sa prenášajú cez aplikáciu do zariadenia, ktoré ich vie dekódovať, a na základe toho vie ovládať smartfón alebo počítač.

Avšak v tomto sme ako ľudstvo len na začiatku. Musíme si počkať na to, ako sa daný pacient s mozgovým implantátom od spoločnosti Neuralink zotaví a aké „husárske kúsky” s ním bude môcť vykonávať a či je toto budúcnosť alebo celý projekt skončí fiaskom.

Je podľa vás mozgový implantát budúcnosť?

Musk má v hľadáčiku ázijskú krajinu

Hovoríme o Indonézii, ktorá doposiaľ úspešne vo svojej zahraničnej politike balansuje medzi Čínou a západnými mocnosťami. Veľký podiel má na tom aktuálny prezident Joko Widodo, ktorému ale budúci rok končí vládnuce obdobie.

Kľúčovú úlohu zohrávajú bohaté ložiská niklu, kde je až polovica všetkých zásob na planéte. Ten sa často používa na výrobu lítiovo-iónových batérií do elektromobilov, ktoré majú v najbližších rokoch zohrať významnú rolu vo svete mobility. Okrem niklu má krajina aj bohaté ložiská kobaltu.

To šikovne využil súčasný prezident, a aby donútil presunúť továrne na územie Indonézie, zakázal z krajiny tento kov vyvážať. Elon Musk si síce svoju továreň postavil v susednej Malajzii, ale blízke krajiny vybudovali práve v Indonézii lokálne fabriky a zazmluvnili miestne dodávateľské reťazce, čím si zabezpečil prístup k tomuto kovu.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Prečítajte si aj: Zlé správy pre fajčiarov. Čoskoro si za svoju neresť opäť priplatia

Okazio PCFlockers mobil
Autor:
Michal Sobek
Michal Sobek

Vyštudoval odbor masmediálne štúdia. Od skončenia školy sa venuje redaktorstvu, pričom okrem technológií aktívne sleduje aj politické dianie, ktoré s jeho témami často úzko súvisí.