Inflácia na Slovensku síce pokračuje v poklese, no stále dosahuje vysokú úroveň. Podľa českého ekonóma Lukáša Kovandu z Trinity Bank stojí za vysokými cenami údajne prijatie eura ako uvádza denník Pravda.
Zdražovanie na Slovensku v porovnaní s Českom bude výraznejšie
Inflácia na Slovensku v čase písania článku dosahuje úroveň 11,9 %. Ide o najnižšiu hodnotu od apríla 2022. Najväčším problémom na Slovensku je ale stále extrémne vysoká inflácia potravín a nealkoholických nápojov, ktorá klesla z aprílovej hodnoty 25,4 % na májových 21,7 %.
Medzitým v Česku, kde sa stále používajú koruny, inflácia klesla už na hodnotu 11,1 %. Kovanda predpovedá, že počas ďalších dvoch rokov bude zdražovanie na Slovensku v porovnaní s Českom výraznejšie. Na základe odhadov by mala celoročná inflácia na Slovensku dosiahnuť v roku 2023 11,3 %, v roku 2024 5,4 % a v roku 2025 3,8 %. Medzitým v Česku klesne inflácia na hodnotu 10,9 % v roku 2023, 2,8 % v roku 2024 a 2,3 % v roku 2025.
Prijatie eura obmedzuje Slovensko v boji proti inflácii
Dôvodom má byť údajne prijatie eura, ktoré obmedzuje Slovenskú republiku v boji proti inflácii. Česko má naopak svoju vlastnú nezávislú menovú politiku, ktorou dokáže krajina flexibilnejšie reagovať na zmeny v ekonomike. V Česku je totiž základná úroková sadzba omnoho vyššia a podľa údajov Tradingeconomics dosahuje úroveň až 7,00 %.
Naopak na Slovensku určuje úrokovú sadzbu Európska centrálna banka (ECB), ktorá na poslednom zasadnutí Rady guvernérov o menovej politike z 15. júna 2023 opäť zvyšovala základnú úrokovú sadzbu o 25 bázických bodov. Prezidentka ECB Lagardeová navyše uviedla, že pravdepodobne sa bude pokračovať vo zvyšovaní sadzieb aj v júli.
Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.
Slovenská inflácia je hlboko pod priemerom eurozóny
Inflácia v eurozóne dosahuje hodnotu 6,10 %, čo je podstatne nižšie ako v Česku alebo Maďarsku, kde sa používajú národné meny. To hovorí o tom, že niektoré krajiny eurozóny bojujú s infláciou oveľa úspešnejšie ako iné. Slovensko je hlboko pod týmto priemerom s hodnotou inflácie, ktorá je dvakrát vyššia. Z toho by sme mohli usúdiť, že prijatie eura nemusí predstavovať rovnaké výhody pre všetky členské štáty.
Mohlo by ťa zaujímať: Dobrá správa pre Slovákov: Inflácia na Slovensku prudko klesla