Bola zverejnená historická komunikácia zakladateľa Bitcoinu. Takéto boli jeho plány

  • Bitcoin, ako ho poznáme dnes, plánoval jeho bájny zakladateľ aj v komunikácii, ktorá je dnes zverejnená.
  • Dokazuje, že jeho plány boli od počiatku globálne.
  • Satoshi Nakamoto zdôrazňoval transparentnosť a bezpečnosť siete.
Bitcoin Bitcoin vnímal Nakamoto ako bezpečný a transparentný
Bitcoin vnímal Nakamoto ako bezpečný a transparentný. Zdroj: shutterstock.com/Istvan Csak/Godlikeart
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Bájny Satoshi Nakamoto sa stal pevnou súčasťou príbehu zvaného Bitcoin. V počiatkoch o novom platobnom systéme, ktorý má poraziť finančný systém, komunikoval priamo. Od určitého času sa však odmlčal. Teraz sa na verejnosť dostali ďalšie správy odhaľujúce jeho myšlienky. Je zaujímavé sledovať vízie zakladateľa Bitcoinu s určitým odstupom, pretože v tom čase jednoducho nemohol vedieť, aký vývoj bude mať prvá kryptomena. Mnohé predpoklady sa ukázali byť správne.

Zverejnená komunikácia

Nedávno bola zverejnená časť dokumentácie, ktorá ukazuje chápanie Bitcoinu zo strany jeho zakladateľa. Satoshi diskutoval o novom projekte elektronicky, preto sa tieto myšlienky zachovali. Tvorca Bitcoinu zdôrazňuje jeho potenciál zabezpečiť bohatstvo pomocou silného šifrovania a dôležitosť zálohovania súkromných kľúčov. Nakamoto zdôrazňuje uprednostňovanie funkcií na základe vyvíjajúcej sa hodnoty Bitcoinov a podčiarkuje vývojové zameranie na bezpečnosť a používateľskú dostupnosť. To je vývoj, ktorého sme v súčasnosti svedkami.

Nakamoto o Bitcoine diskutuje aj s Adamom Beckom, dnes známym pre kryptomenovú komunitu. Komunikácia zahŕňa niekoľko veľmi hlbokých myšlienok a dokazuje, že Satoshi uvažoval o Bitcoine globálne už 4 mesiace pred jeho spustením.

Nakamoto vysvetľuje v komunikácii svoje predstavy o vnútornom fungovaní bitcoinovej siete. Zdôrazňuje základ blockchainu, ako ho poznáme dnes, a to je transparentný a decentralizovaný proces overovania. Táto časť demystifikuje blockchain pre nováčikov a ukazuje Nakamotovu silnú schopnosť zjednodušiť zložité koncepty.

Dôležitá sa javí jeho diskusia o škálovateľnosti Bitcoinu. Nakamoto s istotou tvrdí, že Bitcoin môže prekonať existujúce platobné siete ako Visa v transakčnej kapacite. Odvoláva sa na Moorov zákon, ktorý svojím spôsobom zaisťuje schopnosť siete zvládnuť rast. Spolieha sa teda na rozvoj technológie, pretože tento zákon predikuje, že rýchlosť hardvéru bude 10-krát vyššia za 5 rokov a 100-krát vyššia za 10 rokov.

95%

Bitcoin vyrástol za posledný rok o 150 %.

Začni aj ty zarábať na raste.

Sponzorovaný obsah

Bitcoin a jeho bezpečnosť

E-mail sa dotýka aj bezpečnosti bitcoinovej siete. Bájny zakladateľ vníma aj problémy, ale zdôrazňuje, že robustnosť sa zvyšuje s jej rastom. Nakamoto uznáva počiatočné slabiny systému, ale tvrdí, že dizajn siete vo svojej podstate odrádza od krádeží prostredníctvom svojho ekonomického modelu.

Satoshi vnímal Bitcoin ako globálny projekt

Satoshi vnímal Bitcoin ako globálny projekt. Zdroj: shutterstock.com/Szabolcs Magyar

Kľúčovým aspektom Bitcoinu je to, že bezpečnosť siete rastie s rastúcou veľkosťou a množstvom hodnoty, ktorú je potrebné chrániť. Bitcoin vykazoval zraniteľnosť v začiatkoch svojej existencie. Zároveň hodnota, ktorú možno ukradnúť, je vždy menšia ako množstvo úsilia potrebného na jeho odcudzenie.

Satoshi Nakamoto nám svojou diskusiou odhaľuje rozsiahly plán digitálnej meny, ktorá je decentralizovaná. Predikuje vývoj kryptomeny schopnej škálovania a so zodpovedajúcou úrovňou bezpečnosti, a to všetko len v jednom z mnohých emailov. Nedávno zverejnené Nakamotove spisy s viac ako 100 správami preskúmajú odborníci.

Mohlo by Vás zaujať: Ako zostať v anonymite na trhu kryptomien

Autor:
Marek Rodák
Marek Rodák

Vyštudoval filozofiu a históriu. Počas svojho profesionálneho života skúsil viacero pozícií, od marketingu, cez učiteľa, asistenta až po zastupujúceho riaditeľa školy. Vo voľnom čase sa venuje kryptomenám. Píše od roku 2011.