Boj medzi bitcoinom a vládami len začína

Bitcoin Bitcoin bojuje so štátmi
Bitcoin bojuje so štátmi. Zdroj: shutterstock.com/IHERPHOTO2
BitmarketsOkazio mobil

Bitcoin sa musí pripraviť na zvyšujúci sa vládny tlak. Skúšobným kameňom kontroverzie sa stal odkedy bol predstavený svetu po finančnej kríze v roku 2008. Vlády sa ho začali obávať a zároveň ho kritizujú pre jeho nedostatky. Aj keď sa stáva terčom útokov zo strany regulačných orgánov, bude ich vedieť predbehnúť a nastoliť nový finančný systém?

Bitcoin podkopáva cyklus dôvery

Už od svojho uvedenia vo whiteliste z roku 2008, bitcoin vyvoláva mnoho otázok a kontroverzie. Bitcoinoví nadšenci ohlasujú jeho príchod, ako príchod nového a najmä spravodlivého finančného systému. Kritici však poukazujú na kryptomeny vo všeobecnosti ako na príležitostnú trestnú činnosť a tiež na absenciu regulácie v právnej oblasti.

Vlády po celom svete pozorne sledujú bitcoin a jeho napredovanie. Jedna z najchudobnejších krajín Latinskej Ameriky, El Salvádor, ho prijala ako zákonné platidlo v čase, keď mal hodnotu približne 47 tisíc amerických dolárov. Dnes sa pozeráme na bitcoin v nižších hodnotách a mnohí kritici tento krok Salvádoru odsudzujú. Občanom umožňuje podkopávať vládnu autoritu tým, že môžu obchádzať rôzne kapitálové kontroly, ktoré táto krajina ukladá. Uľahčuje tiež zločincom robiť rôzne nekalé činnosti, keďže im bitcoin umožňuje vyhnúť sa odhaleniu.

Prečo sa ho vlády boja?

Aby sme mohli pochopiť, prečo sú vlády voči bitcoinu obozretné, mali by sme pochopiť dôležitú úlohu, ktorú zohrávajú fiat meny v ekonomike jednotlivých štátov. Vlády plne podporujú fiat peniaze, majú v nich plnú dôveru a sľubujú, že v prípade akýchkoľvek problémov dokážu tento problém vyriešiť.

Americká vláda sa spolieha na FED (Federálny rezervný systém), centrálnu banku, ktorá jednoducho vytlačí peniaze pre svoju ekonomiku. Cyklus rôznych transakcií medzi veriteľmi, dlžníkmi a spotrebiteľmi sa spolieha na reťazec dôvery medzi zúčastnenými stranami. FED je známy aj ako veriteľ poslednej inštancie, na ktorého sa vláda spolieha.

V konečnom dôsledku vlády uľahčujú do veľkej miery úlohu centrálnych bánk v ekonomike. Zatiaľ čo sa centrálne banky podieľajú na tvorbe politiky, ktoré súvisia s peniazmi, nemajú plnú právomoc ich regulácie. Táto zodpovednosť ostáva na vláde, ktorá prostredníctvom finančných inštitútcií a bánk reguluje tok a používanie peňazí v ekonomike.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

1. Kapitálové kontroly

Vlády často zavádzajú kapitálové kontroly, čo pre niektorých znamená formu kontroly, ktorú vlády vykonávajú nad hospodárskou a fiškálnou politikou. V takomto prípade je bezštátna povaha bitcoinu užitočná na obchádzanie kapitálových kontrol a export bohatstva. Jeden z najznámejších prípadov úniku kapitálu prostredníctvom bitcoinu sa vyskytol v Číne, v ktorej majú občania obmedzený ročný limit nákupu cudzej meny 50 000 USD. Kryptoforenzná firma Chainalysis zistila, že v roku 2020 bolo presunutých z čínskych bitcoinových peňaženiek do peňaženiek v iných krajinách viac ako 50 miliárd dolárov. Miestnu menu vymenili za bitcoin a ”previedli ho cez hranice”.

2. Nelegálna činnosť

Obísť existujúcu finančnú infraštruktúru je pre zlodejov doslova skrytým požehnaním. Ak si zoberieme do úvahy decentralizované burzy, na ktorých dokážeme fungovať anonymne, používatelia sa dajú ťažko identifikovať podľa svojich adries v sieti a je ťažšie vysledovať pôvod transakcie. Dokonalým príkladom takéhoto zločinu je ”Hodvábna cesta” známa ako Silk road. Išlo o trh s nelegálnymi drogami a zbraňami, ktorý umožnil používateľom zaplatiť v bitcoinoch. Orgánom činným v trestnom konaní bolo náročné vystopovať jednotlivé strany, ktoré boli zapojené do transakcie, keďže využívali len blockchainové adresy. Nakoniec sa im to však podarilo a získali tak cez 174 000 bitcoinov.

3. Regulácia ako problém

Potom, ako bitcoin uzrel svetlo sveta, sa vlády snažia nájsť cestu k jeho regulácii. Využitie bitcoinu pri investovaní do rôznych potenciálnych produktov je dôkazom jeho príťažlivosti pre mnohých obchodníkov. Trhy pre deriváty, ako napríklad Futures, nie sú regulované, keďže burzy nie sú registrované u Komisie pre cenné papiere a burzu (SEC).

Bitcoin ako nový uchovateľ hodnoty

Bitcoin a jeho decentralizovaný systém má potenciál zmeniť finančný systém od základu. Často ho považujú za uchovateľa hodnoty, za hmotné aktívum, ktoré dokáže byť plne kryté. Jeho zástancovia obviňujú americkú vládu z toho, že FED dokáže tlačiť peniaze, ktoré nie sú ničím kryté a že sú tvorené zo vzduchu. Takouto manipuláciou podľa nich dochádza ku krízam a vytváraním bublín, ktoré napokon aj tak spľasnú, no predtým dokážu spôsobiť mnoho komplikácií.

Finančná štruktúra je decentralizovaná a právomocou zvyšovať alebo znižovať ponuku meny nie je poverený jeden orgán alebo inštitúcia. V takomto novom usporiadaní sa úloha vlád môže stať úplne zbytočná.

Vyznáš sa v kryptomenách? Vieš, ktoré altcoiny máš nakupovať? Vieš, ako si máš rozdeliť portfólio? Nie? Tak neváhaj a vyber si jedno z našich členstiev na Trader 2.0!

Existencia hrozby pre fiat peniaze

Generálny riaditeľ ShapeShift, Erik Voorhees, pre Cointelegraph povedal, že americké úrady stále nepovažujú kryptomeny za existenčnú hrozbu pre fiat peniaze, pričom poukázal aj na minuloročné krachy podvodných krypto spoločností.

Vnímajú to ako druh tejto podvodnej oblasti, kde môžu prísť a vyzerať ako hrdinovia, ktorý upratujú neporiadok”.

Podľa Voorheesa sa kryptomeny musia stať hlavným prúdom skôr, ako sa vlády proti nim postavia naplno, pretože potom môže byť príliš neskoro na to, aby vládni činitelia zakročili proti kryptomenám, nakoľko si ľudia budú uvedomovať ich skutočnú hodnotu a užitočnosť v praxi.

Má byť bitcoin mena, ktorá sa má používať pri každodenných transakciách? Alebo uchovávateľ hodnoty, ktorý sa používa primárne len na investičné účely? Môže slúžiť ako bezpečné miesto v čase najväčších kríz? Aj napriek týmto otázkam sa nedokážu vyjadriť ani mnohí experti na súčasnú situáciu. Hlavné dôvody, ktorých cieľom je regulácia, sú síce podložené argumentami zo strany rôznych expertov a regulačných úradov, no v konečnom dôsledku ide o vytvorenie finančných inštitúcií, ktoré budú mať naše financie pod kontrolou a pred ktorými sa nebude dať uniknúť.

Aj napriek tomu, že bitcoin má tendenciu decentralizovať a zmeniť fungovanie celého finančného systému, jeho ekosystém sa vyznačuje stále rôznymi škandálmi. Až kým nedôjde k jeho vylepšeniu, bezpečnosti a celkovému účelovému využitiu, bude aj naďalej vyvolávať nedôveru a kritiku zo strany autorít.

Prečítaj si aj: Ktoré kryptomeny sa oplatí držať počas ďalšieho bullrunu?

Okazio PCAnycoin mobil banner
Autor:
Trader 2.0
Trader 2.0

Trader 2.0 je kryptomenový vzdelávací projekt. Od svojho vzniku patrí medzi najväčšie na Slovensku. Trader 2.0 sa venuje vzdelávaniu v oblasti kryptomien, investovania a tradingu najmä na Youtube kanále.