Bitfinex vyhral na najvyššom súde – Nemusí ukazovať žiadne dokumenty

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Kauzu Tether sledujeme už dva roky a dnes tu máme najnovšia informácie! Zdá sa, že burza Bitfinex má všetko pod kontrolou a vyhrala spor so štátom New York. Najvyšší súd rozhodol, že nie je potrebné okamžite ukázať dokumenty spojené s financovaním Tetheru. 

Ak by to dopadlo inak, Bitfinex by musel odhaliť spôsob, akým financuje svoju sesterskú firmu Tether a jej stablecoin USDT. Je veľmi pravdepodobné, že niektoré (minulé) praktiky Bitfinexu boli ilegálne a slúžili (okrem iného) na manipuláciu trhu s kryptomenami. Odhalenie účtovníctva medzi týmito dvoma firmami by určite nedopadlo dobre. Či už pre samotný Bitfinex, alebo pre trh s kryptomenami, ktorý je, bohužiaľ, stále závislý na Tetheri.

Návod na používanie Bitfinexu nájdete tu.

Kryptomeny sú na Tetheri závislé

Nie iba Bitfinex, ale väčšina veľkých búrz sa spolieha na Tether. Na Binance sa voči Tetheru obchoduje väčšina altcoinov. Iste, na trhu už existujú alternatívy ako USDC od Goldman Sachs, TUSD alebo decentralizovaný Dai stablecoin, no Tether má 10x väčšiu kapitalizáciu, než všetky ostatné stablecoiny dokopy.

Po včerajšom prepade trhu sa dokonca dostal na štvrtú priečku v kapitalizácii a predbehol tak Litecoin, EOS či Bitcoin Cash.

Trh reaguje na každý náznak problému s Tetherom, o čom sme v minulosti niekoľkokrát informovali

Prečo má vlastne Bitfinex problémy?

Problémy Bitfinexu sa začali v apríli 2019 po tom, čo generálny prokurátor štátu New York začal vyšetrovať transakciu vo výške 850 miliónov dolárov. Tieto peniaze boli súčasťou rezerv a spoločnosť tether nimi mala kryť USDT tokeny v obehu tak, aby bola zachovaná 1:1 parita.

Bohužiaľ, kvôli chybe v systéme Bitfinex v minulosti prišiel o 850 miliónov dolárov. Tie samozrejme chýbali a Bitfinex sa túto skutočnosť pokúsil zakryť peniazmi od Tetheru. Generálny prokurátor teda začal zisťovať, či má Tether skutočne pokryté všetky USDT tokeny.

Bitfinex nakoniec situáciu vyriešil vytvorením nového tokenu LEO, kde vrámci fázy ICO vyzbieral miliardu dolárov. Týmito peniazmi s najväčšou pravdepodobnosťou zaplátal vzniknutú dieru.

Samozrejme, takéto praktiky rozhodne nie sú legálne. Všetko čo sme tu napísali sú naše nepotvrdené dohady. Nič lepšie však nemáme, keďže súd rozhodol, že Bitfinex nemusí ukázať dokumenty spojené s týmito machináciami.

A to je dobre. Krach Tetheru by bol rozhodne zlá správa pre kryptomeny.

Čo čítať ďalej?

Peter Schiff – Toto je iba začiatok! Bitcoin padne na 4000 $

Zdroj:
bitcoinist.com