Bitcoin zlikvidoval 665 miliónov z účtov investorov. Čo to znamená?

  • Bitcoin zlikvidoval množstvo účtov investorov.
  • Jeho cenové pohyby znásobili napákované obchody.
  • Môže to mať dlhodobé následky v oblasti dôvery.
Novinky Bitcoin zlikvidoval tisíce účtov
Bitcoin zlikvidoval tisíce účtov. Zdroj: shutterstock.com/daphnusia images
BITmarkets BITmarkets

Bitcoin opäť prekvapil obchodníkov. Trh s kryptomenami zažil v posledných dňoch dramatický prepad, keď sa cena Bitcoinu dostala pod hranicu 55 000 dolárov. Tento pokles mal za následok likvidácie v hodnote 665 miliónov dolárov, čo výrazne ovplyvnilo trh a zanechalo mnohých investorov v neistote.

Mechanizmus likvidácií na trhu s kryptomenami

Likvidácie na kryptomenovom trhu nastávajú, keď cena aktíva dosiahne úroveň, kde sú obchodné pozície investorov automaticky uzavreté, aby sa predišlo ďalším stratám. Tento mechanizmus je bežný najmä pri obchodovaní s pákou, kde si investori požičiavajú prostriedky na obchodovanie. Pri poklese ceny pod určitú hranicu sú však nútení predať svoje pozície, čo vedie k masívnym likvidáciám.

Likvidácie účtov

Likvidácie účtov nastávajú pri obchodovaní s pákou, keď cena aktíva klesne (alebo stúpne) na úroveň, kde sú automaticky uzavreté pozície investorov. Pri long pozíciách, keď investori očakávajú rast ceny, pokles spôsobí likvidáciu. Pri short pozíciách, kde investori vsádzajú na pokles ceny, rast spôsobí likvidáciu. Tento mechanizmus chráni veriteľov, ale môže spôsobiť reťazové reakcie na trhu, zvyšujúc volatilitu a prehlbujúc poklesy alebo vzostupy cien.

V tomto prípade pokles ceny Bitcoinu spustil sériu automatických predajov, ktoré pokles prehĺbili a spôsobili likvidácie v hodnote 665 miliónov dolárov. Tento jav cenu ešte viac znížil a prispel k panike na trhu. Pri pákovom efekte je tento jav ešte masívnejší, pretože na likvidáciu účtov stačí menší pohyb.

Tento masívny objem likvidácií mal výrazný dopad na mnohých investorov. Pre mnohých obchodníkov znamenal stratu veľkých súm peňazí a zánik obchodných pozícií, ktoré si dlhodobo budovali. Likvidácie často vedú k tomu, že investori sú nútení predať za oveľa nižšie ceny, ako pôvodne plánovali, čo ešte viac zvyšuje ich straty.

92%

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Bitmarkets a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Bitcoin ovplyvnený prepadom

Okrem finančných strát majú takéto situácie aj psychologický dopad. Strach a neistota na trhu vedú k ďalším predajom a zvyšujú volatilitu, čo môže spôsobiť ďalšie poklesy cien. Táto reťazová reakcia likvidácií môže mať dlhodobé dôsledky na celkovú dôveru v trh s kryptomenami. A čosi také sa práve stalo. Prejavilo sa to predovšetkým na výhľadoch ceny a sentimente na Bitcoine.

Napriek dramatickému poklesu a veľkému objemu likvidácií niektorí analytici veria, že trh sa z tohto šoku zotaví. Pre skúsených investorov môže byť súčasná situácia príležitosťou na nákup za nižšie ceny s očakávaním budúceho rastu. Dôležitým faktorom však bude aj ďalší vývoj regulačných opatrení a celková ekonomická situácia. Už vo štvrtok a v piatok očakávame ďalšie inflačné dáta z americkej ekonomiky.

Trh s kryptomenami je známy svojou volatilitou, a preto podobné situácie nie sú úplne neobvyklé. Na druhej strane, likvidácie v hodnote 665 miliónov dolárov sú varovaním pre všetkých investorov, aby si uvedomili riziká spojené s obchodovaním s pákou a boli pripravení na možné straty. Bitcoin to môže ovplyvniť na dlhšie obdobie.

0 Dní
0 Hodin
0 Minút
0 Sekúnd
Zdroj: CointelegraphTAGY:
Autor:
Marek Rodák
Marek Rodák

Vyštudoval filozofiu a históriu. Počas svojho profesionálneho života skúsil viacero pozícií, od marketingu, cez učiteľa, asistenta až po zastupujúceho riaditeľa školy. Vo voľnom čase sa venuje kryptomenám. Píše od roku 2011.