Žiadna modernizácia U. S. Steelu? Peniaze poputujú inde

  • Na modernizáciu U. S. Steelu bolo vyčlenených 300 miliónov eur.
  • Oceliarne od tohoto zámeru odstúpili.
  • Teraz sa musia peniaze použiť niekde inde.
Ekonomika Peniaze môžu prepadnúť
Peniaze môžu prepadnúť. Zdroj: shutterstock.com/Northfoto/yul38885
BITmarkets BITmarkets

Košický U. S. Steel sa mal, rovnako ako mnohé iné fabriky na Slovensku, modernizovať za účelom minimalizovania produkcie skleníkových plynov. Teraz je všetko inak. O téme informoval portál Správy RTVS.

Štát tento projekt dokonca podporil miliónmi z plánu obnovy. Problémom mali byť dlhé schvaľovacie lehoty, pre ktoré hrozilo, že sa projekty nestihnú a o peniaze prídeme.

Žiadna modernizácia nebude

Žiadna modernizácia nebude. Zdroj: shutterstock.com/Northfoto

U. S. Steel od tohto zámeru nečakane odstúpil, a preto sa peniaze musia použiť niekde inde. Ide o sumu vo výške 300 miliónov eur. Tie teraz štát ponúka iným fabrikám. O sumu prejavil záujem napríklad bratislavský Slovnaft.

Elektrolyzér na výrobu vodíka využíva obnoviteľné zdroje energie a vodu ako vstupnú surovinu a samotná technológia následne produkuje vodík, ktorý sa využíva pri výrobe palív. Momentálne ho vyrábame hlavne zo zemného plynu.

Na vyčerpanie peňazí má však iba dva roky. Slovnaft sa tak ohradzuje, že peniaze zadarmo mu budú núkať zbytočne, keď pravidlá EÚ sú nastavené tak, že ich prakticky nie je možné splniť.

Schválenie a nakontrahovanie a dodanie technológie počas dvoch rokov je veľmi ambiciózne, prakticky nemožné. Už len na elektrolyzéry, po nich je obrovský dopyt vo svete, sú nejaké čakacie lehoty na dodania.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Obchodovanie je riskantné a môžete pri ňom stratiť časť alebo celý investovaný kapitál. Poskytnuté informácie slúžia len na informačné a vzdelávacie účely a nepredstavujú akýkoľvek typ finančného poradenstva a/alebo investičného odporúčania.
Späť
Strana 1/2Ďalej
0 Dní
0 Hodin
0 Minút
0 Sekúnd
Zdroj: Správy RTVSTAGY:
Autor:
Michal Sobek
Michal Sobek

Vyštudoval odbor masmediálne štúdia. Od skončenia školy sa venuje redaktorstvu, pričom okrem technológií aktívne sleduje aj politické dianie, ktoré s jeho témami často úzko súvisí.