Bitcoin sa chystá na veľké zmeny – Nový softfork má zvýšiť mieru súkromia, ale prinesie aj riziká

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Pri Bitcoine sa často špekuluje o tom, že zaspáva vývoj. Túto tézu vyvracia Steve Lee z Bitcoin Optech, ktorý sa rozhovoril o potrebe softforku Bitcoinu. Ten má priniesť dve nové zlepšenia. Ide o Schnorr Signature Algorithm a Taproot. Obidve vylepšenia majú významne zvýšiť funkčnosť BTC blockchainu.

Schnorr a multisig

Vývoj Bitcoinu ide stále dopredu. Jedným z najbližších vylepšení, ktoré nás čakajú, je implementácia Schnorr signatures a Taproot. Tieto dva aspekty budú hrať kľúčovú úlohu v budúcnosti Bitcoinu.

Najprv sa pozrieme na to, čo sú to Schnorr signatures. V tejto chvíli sa na BTC chaine používa tzv. ECDSA (Elliptic Curve Digital Signature Algorithm). Použitie tohto algoritmu bolo v rámci BTC komunity široko kritizované, a to práve preto, že Schnorr Signature Algorithm je pre Bitcoin vhodnejší.

Vďaka použitiu Schnorr algoritmu sa výrazne uľaví tzv. multi-signature aplikáciám. Tento algoritmus sa výrazne lepšie hodí do situácií, keď treba vytvoriť agregát viacerých podpisov. Práve zníženie náročnosti pre multisig aplikácie prinesie vyššiu škálovateľnosť.

Podľa Steva Leeho, ktorý sa podieľa na vývoji BTC, Satoshi nepoužil Schnorr signatures, pretože v dobe vzniku táto technológia ešte podliehala patentovému právu. Teraz je však voľne dostupná a čoskoro sa tak môže objaviť v kóde BTC.

Taproot

Taproot sa dá popísať ako taký „trik”, ktorý umožní Bitcoinu realizovať komplexnejšie smart kontrakty a zvýšiť mieru súkromia na BTC blockchaine. Taproot pôvodne navrhol core vývojár Gregory Maxwell a teraz sa zdá, že je na dobrej ceste dostať sa do blockchainu BTC.

Viac informácií: Môže Bitcoin SKUTOČNE ovládnuť svet alebo je to iba rozprávka?

Taproot je v podstate schéma na podpisovanie transakčných skriptov. Pre pochopenie, čo presne je Taproot, je vhodné napríklad nasledujúce vysvetlenie od Aarona van Wirduma. Veľmi zjednodušené vysvetlenie znie, že pomocou Taprootu budú transakcie na blockchaine exploreri vyzerať úplne rovnako. To by malo fakticky zlepšiť súkromie na sieti na podstatne vyššiu úroveň.

Ďalšou výhodou je potom zvýšenie zastupiteľnosti. To fakticky znamená, že každý jeden Bitcoin bude zameniteľný za ktorýkoľvek iný. Dnešná situácia je totiž iná a ak sa náhodou dostanete k Bitcoinu, ktorých pochádza z nelegálnej činnosti, tak je možné to zistiť. Váš Bitcoin sa potom bude líšiť od ostatných, pretože bude známe, že bol použitý na financovanie napr. obchodu so zbraňami. Tomu by mal Taproot zabrániť.

Nebezpečenstvo regulácií

Nepanuje mnoho pochýb o tom, že Schnorr signatures sú pre BTC vhodné a dôležité. Vyššia anonymita BTC blockchainu však budí vášne, a to vo vzťahu k štátnym reguláciám. Po uvedení nových regulácií od FATF sa práve anonymné mince dostali pod tlak.

Niektoré burzy tak delistujú anonymné coiny ako Monero či Zcash a to preto, že nemôžu garantovať ich pôvod. Keby rovnaká situácia nastala aj pri BTC, dá sa očakávať, že to regulátori využijú ako argument pre potenciálny zákaz BTC. Steve Lee verí, že Schnorr + Taproot softfork by mohol byť začlenený do BTC na jar 2020.

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Adam.

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.