bcash bitcoin cash logo fork

Už dávnejšie sme vám informovali o plánovanom Bcash hard-forku, ktorý mal za úlohu pozmeniť Difficulty Adjustment Algorithm (DAA), teda algoritmus, ktorý upravuje obtiažnosť ťažby. Bcash blockchain od svojho vzniku trpel kvôli takzvanému EDA exploitu. Ten umožňoval v krátkom čase drasticky meniť obtiažnosť, čo mineri s radosťou využívali. Za tri mesiace sa tak podarilo vyťažiť o 100 000 viac Bcash coinov, než sa očakávalo.

DAA teda rozhodne potreboval zmenu. Nakoniec sieť prijala návrh z dielne Bitcoin ABC, podľa ktorého sa obtiažnosť upraví po každom vyťaženom bloku. Do úvahy pritom bude brať výkon počas posledných 144 blokov. To je rozhodne lepšie, než pokračovať v súčasnom stave.

Nevznikol žiadny nový coin

Podobne ako pri augustovom prechode Bitcoinu na SegWit aj aktualizácia DAA Bcashu prebehla hladko. Nakoniec teda nevznikol žiadny nový fork. Mineri poslušne prešli na nové pravidlá konsenzu a všetko funguje tak, ako má.

Niet sa čomu čudovať, veď rozdelenie Bcashu by pravdepodobne znamenalo jeho koniec. Táto kryptomena má za cieľ nahradiť Bitcoin. O celej snahe (a prečo sa im to nepodarí) sme písali v tomto článku.

Skvele zvládnutý prechod

Celý prechod bol skvele zvládnutý. Najprv sa hľadala ideálna náhrada za súčasný DAA. Na novom kóde pracovali vývojári z Bitcoin ABC, Unlimited, Nchain a XT. Všetky riešenia boli riadne otestované a nakoniec vyhrala implementácia od Bitcoin ABC s vrchným vývojárom Amaury Sechetom.

Síce nie som fanúšik Bcashu, no takto nejak si predstavujem uvádzanie úprav consenzus algoritmu. Prispieť môže doslova každý a vyberie sa to (subjektívne) najlepšie riešenie. Je škoda, že väčšina kryptomien podlieha centrálnemu Core tímu, ktorý robí všetky rozhodnutia a názory ďalších odborníkov sú z veľkej časti ignorované.

Kryptomagazin nájdete aj na facebooku. Minulý týždeň sme prekročili hranicu 3000 sledovateľov. Pridajte sa k nám na facebooku aj vy.

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance