Banky Slovákom blokujú prevody. Niektorým aj bezdôvodne zrušili účet

  • Slováci, ktorí chcú nakúpiť kryptomeny, majú problém.
  • Banky im prevody peňazí na burzy nechcú dovoliť.
  • Transakcie do krypta považujú za podozrivé.
Novinky Slovenské banky blokujú prevody, ktoré smerujú do krypta
Slovenské banky blokujú prevody, ktoré smerujú do krypta. Zdroj: shutterstock.com/New Africa/Travel Faery
Wallstreetpepe PC banerBitmarkets

Slováci, ktorí investujú do kryptomien, narážajú na vážny problém. Banky z obavy, že ide o podozrivé transakcie, blokujú prevody peňazí a dokonca v niektorých prípadoch klientom úplne rušia bankové účty. O tejto téme informovali Tvnoviny.

Slováci investujú do kryptomien, no banky sú proti

Popularita kryptomien každým rokom rastie. Slovákov digitálne aktíva zaujímajú a chcú do nich investovať. Obzvlášť teraz, keď Bitcoin – kráľ kryptomien, prekonal svoju historicky najvyššiu cenu a mieri na nové cenové úrovne.

Banky nielen na Slovensku, ale aj inde vo svete sledujú podozrivé transakcie. V prípade, že klient posiela veľký obnos peňazí na podozrivý účet, banka platbu jednoducho stopne. Následne kontaktuje klienta a preverí, či chce skutočne finančné prostriedky previesť, a či sa nestal obeťou nejakého podvodu.

Zablokovala vám niekedy banka prevod na krypto burzu?

Kryptomeny sa často spájajú s rizikom. To prináša vysoká volatilita trhu a pre neskúseného investora môžu byť tieto aktíva určitým spôsobom aj nebezpečné. Riziko však do sveta kryptoaktív vnášajú aj rôzne podvodné firmy, ktoré sa pod zámienkou rozprávkových ziskov snažia od klientov vylákať peniaze.

Práve pred takýmito podvodníkmi chcú Slovákov ochrániť banky. Na kryptomenové podvody u nás naletelo už veľké množstvo ľudí. Obeťami sú prevažne Slováci, ktorí sa v krypto svete vôbec neorientujú, a podvodníci ich tak vedia ľahko nachytať.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Kryptoinvestori sa sťažujú

Niektoré slovenské banky preto blokujú prevody peňazí, ktoré smerujú do krypta. Avšak, táto situácia sa vôbec nepáči slovenským investorom, ktorí do kryptomien investovať naozaj chcú.

Viacerí Slováci uviedli, že potom, čo zadali prevod na kryptomenovú burzu, ich kontaktovala banka s otázkami ohľadom tejto transakcie. Tí investori, ktorí kryptomenám rozumejú a ich rozhodnutie investovať do týchto aktív je založené na dostatku informácií, považujú takéto konanie banky za obťažovanie.

Zvláštny prípad popísal pre TV noviny pán Ján Krajča. Jeho banka nielenže pozastavila prevod peňazí do krypta, ale dokonca mu bez varovania zrušila jeho bankové účty, a to bez udania akéhokoľvek dôvodu.

Prečo so mnou nekomunikovali? Rád by som s nimi komunikoval a vyriešil túto situáciu.

Banky majú povinnosť sledovať pohyby na účtoch a v prípade podozrivých transakcií by mali klienta najskôr kontaktovať a celú situáciu preveriť. Skutočnosť je taká, že mnohokrát sa Slováci stávajú obeťami kryptomenových podvodov a vôbec si toho nie sú vedomí. Banky sa snažia týmto situáciám predísť, a preto prevodom do krypta venujú vyššiu pozornosť, prípadne ich úplne stopnú.

Prečítajte si aj: Úroky už začali klesať. Slováci však zostanú dvojnásobne sklamaní

Kvakomat PC bannerOkazio mobil
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.