Bankroty zaplavujú Slovensko. Počet konkurzov dramatický stúpa

  • Počet vyhlásených konkurzov stúpol v minulom roku o viac než polovicu.
  • Odborníci tvrdia, že na Slovensku budú aj naďalej firmy krachovať.
Novinky Počet konkurzov na Slovensku stúpa
Počet konkurzov na Slovensku stúpa. Zdroj: shutterstock.com/Dragon Images
Wallstreetpepe PC banerBitmarkets

Minulý rok priniesol zvýšenie počtu vyhlásených konkurzov o 51 % na 341. Tieto konkurzy zasiahli podniky, ktoré spolu zamestnávajú približne 1600 ľudí.

„S aktuálnymi vysokými úrokovými sadzbami a rastom nominálnych miezd vyvolaným infláciou sa obchodné subjekty ocitajú pod tlakom, čo môže viesť k finančným problémom a ďalšiemu nárastu konkurzov a zániku firiem,” predpokladá v aktuálnej analýze Inštitút pre stratégie a analýzy (ISA).

Register úpadcov, ktorý spravuje Ministerstvo spravodlivosti (MS) SR, evidoval k 1. marcu tohto roka spolu 3219 aktívnych konkurzných konaní. „Počet vyhlásených konkurzov ročne má rastúci trend od roku 2020, pričom sa ich počet zvýšil z 223 v roku 2022 na 341 v roku 2023. Najväčší podiel konkurzov sa nachádza vo veľkoobchode a maloobchode (22,2 %) a v stavebníctve (11,5 %),” priblížil ISA.

V minulom roku ukončilo na Slovensku podľa údajov Finstatu svoju existenciu 5081 firiem, pričom najväčší podiel bol v stavebníctve. Bolo to menej ako v roku 2022 (6285) a výrazne menej ako v roku 2021 (15 289). Vysoké čísla v rokoch 2021 a 2022 však boli ovplyvnené administratívnymi výmazmi neaktívnych spoločností, upozornil ISA. V roku 2024 predpokladá ďalší nárast zánikov firiem, najmä v dôsledku administratívnych výmazov tých neaktívnych, spôsobených zavedením daňových licencií.

Inštitút pripomenul, že súdy na Slovensku v minulom roku ukončili 9918 konkurzov, čo predstavuje medziročný pokles o 2,8 %. Za roky 2018 až 2023 bol najvyšší počet ukončených konkurzov v roku 2019 (14 483). Len minimálny počet konkurzných návrhov pritom končí povolením reštrukturalizácie, kedy sa firma úspešne ozdraví a môže pokračovať v podnikaní. Vlani to bolo 13 prípadov.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Konkurz môže navrhnúť samotná firma alebo jej veriteľ

Konkurz môže postihnúť podnik, ktorému sa z objektívnych alebo subjektívnych dôvodov nedarí, priblížil ISA. Firma sa do konkurzu môže dostať buď vlastným návrhom, alebo návrhom veriteľa. „Spravidla počas konkurzu správca ukončí prevádzku podniku a predá majetok úpadcu. Cieľom je uspokojiť veriteľov čo najrýchlejšie a v najväčšej možnej miere. Úpadca je v tomto období chránený pred exekúciami a inými súdnymi konaniami,” doplnil inštitút.

Prečítajte si aj: Veľká sieť čerpacích staníc sa pripravuje na masívnu expanziu

txbKvakomat mobil