- Na príspevok 100 eur na rekondičný pobyt bude mať nárok viac seniorov.
- O tieto peniaze nemusia žiadať.
Zmena, ktorú na sociálnej sieti ohlásil minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš, poteší tisícky seniorov. Týka sa totiž príspevku na rekondičné pobyty.
Napriek tomu, že suma príspevku sa nezmení a ostane na úrovni 100 eur, na príspevok bude mať nárok až 14-tisíc seniorov. Doposiaľ ich bolo iba 7 500.
Ako informuje portál Pravda, tieto pobyty sú medzi seniormi veľmi obľúbené. Uviedol to predseda Jednoty dôchodcov Slovenska Michal Kotian. Príspevok sa týka pobytov, ktoré trvajú šesť dní, teda päť nocí, a zahŕňajú dvanásť procedúr.
Kotian ďalej uvádza, že samozrejmosťou musí byť aj celodenná strava, no aj to, aby sa kúpele nenachádzali ďaleko od ubytovania. Seniori by mali mať na výber zo 16 kúpeľov.
Rekondičné pobyty, ktoré sú podporované týmto 100 eurovým príspevkom, nie sú to isté ako kúpeľná liečba, ktorú dotuje zdravotná poisťovňa. Tieto príspevky sa od seba líšia.
Ako je možné získať prístup k týmto pobytom? Jednou možnosťou je navštíviť webové stránky hotelovej siete SOREA a prehľadávať ponuky jednotlivých hotelov.
Na týchto stránkach môže senior nájsť rekondičné pobyty pre seniorov a zistiť, či sú poskytované. Dôležité je, že senior nemusí žiadať o príspevok vo výške 100 eur, pretože táto suma už býva zahrnutá v cene pobytu. Jednotlivé kúpele, ktoré poskytujú zvýhodnené pobyty, budú zverejnené na portáli JDS s uvedením cien vrátane zľavy.
Kríza v kúpeľnej liečbe
Rehabilitačná liečba v slovenských kúpeľoch je v ťažkostiach a stáva sa nedostupnou pre pacientov, zdôraznila predsedníčka Asociácie slovenských kúpeľov, Janka Zálešáková. Upozornila, že mnohé kúpele sú nútené vyberať dodatočné poplatky, pretože finančná podpora zo strany štátu je nedostatočná.
Podľa nej politici musia seriózne riešiť situáciu v zdravotníctve. Informoval o tom denník SME.
Zálešáková konštatovala, že aj keď nové zmluvy so zdravotnými poisťovňami zvýšili cenu ošetrovacieho dňa, nedokázali plne kryť oprávnené náklady.
„Doplatky, ktoré kúpeľné podniky začali vyberať už v minulom roku, zostávajú a v niektorých kúpeľoch sa museli dokonca zvýšiť. Tým pádom je rehabilitačná liečba v kúpeľoch pre mnohých pacientov nedostupná,” poznamenala.
Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.
Podľa nej by bolo potrebné vyčleniť do kúpeľnej starostlivosti z rozpočtu verejného zdravotného poistenia o 0,5 percenta viac prostriedkov.
„Ak by sme to urobili, táto forma rehabilitačnej starostlivosti by mohla byť poskytovaná ako štandardná súčasť manažmentu pacienta, ba dokonca aj ako včasná rehabilitácia pre pacientov, ktorí prechádzajú z nemocničného lôžka, podobne ako pred pandémiou,” konštatovala.
V prípade kúpeľnej liečby typu B, kedy poisťovňa hradí iba samotnú liečbu a pacient si sám platí ubytovanie a stravu, je navrhované zvážiť možnosť zavedenia zdravotného pripoistenia.
„Navrhujeme, aby táto časť, ktorá zahŕňa ubytovanie, stravu a preventívne programy v liečebných kúpeľoch, bola zahrnutá do rámca tohto typu zdravotného poistenia,” vysvetlila.
Podľa jej názoru je situácia závažná, pretože slovenské nemocnice už roky trpia nedostatkom lôžok na potrebnú rehabilitačnú starostlivosť, pričom kúpele môžu aspoň čiastočne pokryť túto potrebu svojím vybavením.
Mohlo by vás zaujímať: Obľúbený reťazec na Slovensku nadobro zatvára svoje brány. Od tohto dátumu v ňom nenakúpite