Anonymné kryptomeny majú problém! Bittrex oznámil delistovanie, pridajú sa ďalšie burzy?

Novinky Bittrex zakročil proti anonymným kryptomenám
Bittrex zakročil proti anonymným kryptomenám. Zdroj: shutterstock.com/Grey82
Okazio PCOkazio mobil

Vlády sa naučili tolerovať existenciu Bitcoinu, pretože jeho blockchain je plne transparentná účtovná kniha, ktorú môžete čítať od začiatku do konca. To znamená, že s trochou snahy je možné sledovať aktivitu tejto platobnej siete a určiť, kto komu a koľko posiela. To si už dávno všimli niektorí členovia komunity a ako odpoveď vytvorili anonymné alternatívy. Medzi najznámejšie patrí Monero, Zcash či Dash. Vládam však anonymné coiny veľmi nevoňajú a začali proti nim bojovať.

V septembri spôsobilo v komunite veľký rozruch oznámenie IRS, (daňový úrad v USA), že hľadá niekoho, kto by bol schopný prelomiť anonymitu Monera a Bitcoin Lightning Network. To je však iba jeden z mnohých spôsobov, ktorými sa vlády snažia obmedziť používanie nevysledovateľných coinov. Ďalším silným nástrojom je donútiť burzy, aby ich odstránili zo svojich obchodných platforiem.

Myslíte si, že vlády môžu spôsobiť prepad cien anonymných coinov?

Burzy delistujú privátne kryptomeny

Niečo podobné už vyskúšala Južná Kórea či Japonsko a najnovšie svet anonymných coinov otriasla aj správa americkej burzy Bittrex. Tá totiž oznámila, že 15.1.2020 delistuje privátne kryptomeny Monero (XMR), Zcash (ZEC) a Dash (DASH).

Burza v správe uvádza, že zatiaľ čo väčšinou svojim užívateľom dáva čas 30 dní, než delistuje nejaký coin, v istých situáciách tento časový horizont môže skrátiť. Ak teda máte nejaké anonymné coiny na Bittrexe, do dvoch týždňov si ich vytiahnite.

Cena Monera krátko po tomto oznámení prudko klesla:

Cena Monera po oznámení delistovania z Bittrexu

Cena Monera po oznámení delistovania z Bittrexu

Môžeme iba špekulovať, aké sú dôvody odstránenia týchto populárnych mincí z Bittrexu. Jedným z nich môže byť aj útok amerického FinCENu. Burzy budú po novom povinné informovať o každej transakcii nad 3000 $, ktorá smeruje do súkromnej peňaženky. Pri anonymných kryptomenách by to mohol byť problém.

Aj regulácie v EÚ môžu poriadne zatriasť svetom anonymných kryptomien. Zistite o chystaných európskych zákonoch viac:

Hrozba pre Bitcoin? Regulácie EÚ v roku 2021 poriadne zamiešajú karty, čo môžeme očakávať?

Solaxy PC bannerAnycoin mobil banner