ANALÝZA – Zlato (XAU/USD) má po hlbokom páde, čo sa stalo? – Ide o príležitosť?

Analýzy Zlato pokračuje v raste.
Zlato pokračuje v raste. Zdroj: Shutterstock.com/Alexander Limbach
Okazio PCBest Wallet mobil

Od predchádzajúcej analýzy na zlato (XAU/USD) ubehli už dva týždne a trh sa po technickej stránke strašne zmenil. Bohužiaľ stačila jedna ekonomická projekcia Federálnej rezervnej banky, vďaka čomu to totálne pokazila. Ľudovo povedané, podarilo sa im presvedčiť investorov, že investícia do žltého kovu postráda zmysel, pretože aktuálne vysoká inflácia je len prechodná.

Je skutočne irelevantné, či FEDu investori úprimne verili, ale ide o jednu z najväčších autorít, takže trhy zareagovali. A pre zlato to skončilo ohromným výplachom a koniec nádejám, že sa počas leta dostaneme na all time high. Je to ale naozaj také zlé? Nie je žiadna šanca, že sa podmienky priaznivo zmenia? Všetko si dnes vysvetlíme.

Aktuálna situácia na 1W TF XAU/USD (zlato)

zlato

Zdroj: tradingview.com

Na týždennom grafe vidíme, aká veľká pohroma to bola pre zlato. Za jeden týždeň predstavovala strata takmer 6,5 %, čo je na takom obrovskom trhu hotový armagedon. Bohužiaľ sa tým definitívne potvrdila najvyššia sviečka v podobe Hanging Man, takže tu môžeme názorne sledovať, ako nás cenový graf dopredu varoval, že niečo nie je v poriadku.

V každom prípade bol cenový pokles dosť bolestivý a dynamický. Po technickej stránke nám to úplne zlomilo uptrendovú štruktúru, ktorá sa nám formovala dlhé týždne. Navyše sviečka z minulého týždňa má extrémne medvediu podobu a preto by bolo naivné si myslieť, že sa z takého výprasku zlato ľahko spamätá.

V predchádzajúcich analýzach som opakovane varoval pred tým, že kurz nesmie klesnúť späť do toho klesajúceho kanála. Ináč sa tým všetky snahy o nadviazanie na uptrend prekazia. Trh nemá potom inú možnosť, než zareagovať ďalšími výpredajmi, čo sa aj stalo. Impulz dal FED a potom sa spustila lavína, takže májové prerazenie z kanála teraz pôsobí ako býčia pasca.

Toto všetko je veľmi negatívne, pretože býci potom trhu neveria, očakávanie je horšie. Ako je vidno z grafu, v aktuálnom týždni sme sa len dočkali slabučkého rastu a otestovania EMA 55 zospodu. Reakcia je zamietavá.

Indikátory

Na RSI nastalo úplné nalomenie uptrendovej štruktúry, dno indikátora je momentálne na 43,24 boda. Hlavne na MACD sa schyľuje k bearish, čo by mohlo vyvolať ďalšiu vlnu výpredajov.

Aktuálna situácia na 1D TF XAU/USD (zlato)

zlato

Zdroj: tradingview.com

Na dennom grafe môžeme oveľa lepšie pozorovať, čo ekonomická projekcia pre žltý kov znamenala. Drahý kov dostal, ľudovo povedané, tvrdý direkt medzi oči a kurz sa zosypal pod kľúčovú S/R úroveň 1 830 USD, čo automaticky znamenalo návrat do klesajúceho kanála. V tej chvíli bolo zrejmé, že sa niečo poriadne pokazilo, takže začala panika.

Nasledujúci deň (17. júna) bola snaha o kratučký retracement k S/R levelu 1 830 USD/uncu, kde nastalo okamžité zamietnutie. Zlato potom pokračovalo vo výplachu, ale v sprievode oveľa masívnejších objemov, čo je pre žltý kov zase dosť zlé znamenie. Pohyb nadol sa totiž potvrdil. Ako bolo spomenuté pri predošlom grafe, vývoj z tohto týždňa je veľmi striedmy.

Technicky sa drahý kov zastavil na S/R leveli 1 770 USD/uncu a nikam sa už neposunul, hoci z knôtov jednotlivých denných sviečok môžeme odvodiť, že snaha bola. Všetko však bolo zamietnuté, a to úplne rázne.

Vzhľadom k tomu čo sa stalo je preto racionálne predpokladať, že prvý obrat môže nastať až na S/R hladine 1 678 USD/uncu, kde máme štruktúru Dvojitého dna. Vlastne by sme hrali o tzv. Trojité dno. Ide o veľmi spoľahlivú úroveň a aj makroekonomické podmienky sa môžu výrazne zlepšiť.

Záverom

Osobne si myslím, že zlato má stále šancu ísť tento rok na all time high. Prvou podmienkou ale je udržanie ceny nad S/R hranicou 1 678 USD/uncu a jednak potrebujeme väčšie množstvo dát, ktoré budú v rozpore s tým, čo nám Federálna rezervná banka minulý týždeň naservírovala.

FED totiž iba zmenil očakávanie budúceho vývoja inflácie. Ale keď sa nakoniec ukáže, že inflácia zostane vysoká, pre zlato to bude impulz ísť hore. Nameranú infláciu získavame až s oneskorením, ale ceny ropy, kukurice a iných komodít môžeme sledovať v reálnom čase. Ak všetko pôjde hore, malo by sa to premietnuť ako vyššia inflácia, ktorú žltý kov potrebuje.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom facebooku.

Wallstreetpepe PC banertxb