Trh s Bitcoinom sa každým dňom nejako vyvíja, a dokonca aj keď sa trh nikam technicky výrazne neposunul, stále je vývoj celkom dynamický. Ako som včera písal, Bidenova proklamácia ohľadom fiškálneho stimulu Bitcoinu na chvíľu pomohla, ale nakoniec aj tak došlo k menšiemu dumpu. Čo je teda dané tým, že sa už viac ako pol roka s fiškálnymi stimulmi počíta.
Teda je tento makroekonomický fundament už dlho tzv. priced in. Čo je aj jeden z dôvodov, prečo Bitcoin v posledných niekoľkých mesiacoch tak strašne vystrelil. Veľkí investori a obchodníci nemali na výber, museli do niečoho z amerického dolára utiecť. Teraz však hrozí, že pomaly začnú naopak, utekať z Bitcoinu do dolára.
Aktuálna situácia na 4H TF DXY
Ako som už v úvode spomínal, dolár zareagoval na slová Joe Bidena dosť negatívne. Ale hneď na druhý deň sa expanzia obnovila, čo je pre americký dolár dosť bullish. Lenže kým kurz neprerazí aspoň cez hornú stenu falling wedge, nejde o nič grandiózne. Vlastne, ak je kurz DXY v rámci korekčnej štruktúry, Bitocinu nehrozí žiadny vážny problém.
Aktuálna situácia na 3D TF BTC/USD
Teraz sa pozrieme na trojdňový graf Bitcoinu, kde sa vlastne skoro nič nezmenilo, pretože štruktúra trhu je stále parabolická. Čo nie je pozitívne, pretože trhová štruktúra v takejto podobe zvyšuje riziko, že nastane kolaps. Na druhej strane tým ale Bitcoin ukazuje, že je dostatočne silný, pretože podobné paraboly majú tendenciu veľmi ľahko praskať. Čo sa zatiaľ očividne nestalo.
Inak stále platí myšlienka, že prepad k 24 000 USD a následne odraz je ideálna príležitosť pre možný vstup na trh. Bitcoin by totiž nadviazal na menej strmý trend, ktorý je podmienený druhou zakreslenou diagonálou. Tento scenár je oveľa udržateľnejší a zdravší, hlavne bez takého obrovského rizika, ktoré panuje teraz.
Indikátory
Napríklad týždenné RSI je stále dosť overhyped, ale trojdňové RSI sa trochu „narovnalo”, čím sa vytvoril ešte priestor pre možnú expanziu kurzu. Krivka indikátora sa aj druhýkrát odráža od 70 bodov, čo je nepochybne bullish signál.
V každom prípade sa trojdňové RSI chová úplne inak ako v predošlom bull markete. Vtedy bol vývoj dosť odlišný a my s tým musíme do budúcnosti počítať. Majte na pamäti, že čím dlhšie pôjdeme hore, tým dlhšie a hlbšie potom prirodzene musíme dole.
Aktuálna situácia na 4H TF BTC/USD
Na 4H grafe sa nám rysuje pokračovací triangel, čo je pre Bitcoin určite dobrá správa. Nie som si však istý tou spodnou stenou patternu a povedal by som, že jej výsledná podoba pred prerazením hore/dole bude asi odlišná. Nech sa vo finále trh rozhodne akokoľvek, chystá sa nesporne k mohutnému pohybu. Avšak v konotácii na dostupný priestor v rámci patternu si na zmienený pohyb môžeme ešte aj týždeň počkať.
Bullish scenáru nahráva súčasný trend, ktorý je stále dosť silný. Respektíve sú nakupujúci na trhu stále dosť aktívni. A ako som ukázal na trojdňovom grafe, vytvoril sa v obmedzenej miere priestor, aby mohla cena naozaj ešte hore. Musíme ale vziať do úvahy expanziu kurzu DXY, čo akosi naznačuje, že veľkí hráči v našej konsolidačnej štruktúre skôr distribuujú, než aby dochádzalo k reakumulácii.
Ale v prípade striedmej expanzie DXY nemajú dôvod z Bitcoinu okamžite utekať. Čo však záleží od toho, ako veľmi sú napákovaní. Musíte si uvedomiť, že ich pozície zahŕňajú objemy v stovkách miliónov dolárov. Zakaždým, keď dolár posilní, ich pozície strácajú markantne na hodnote.
Na záver
Na základe toho, že dolárový index už dva obchodné týždne slušne posilňuje, dáva zmysel, že Bitcoin ide stranovo. Objektívne môžeme povedať, že trh je stále dosť prepálený. Ale aj stranová konsolidácia stačí na to, aby sa do istej miery vytvoril priestor na ďalší rast. Nemožno teda vylúčiť, že sa dočkáme ešte jednej vlny up, ale nesmieme situáciu podceňovať.
Mohlo by vás tiež zaujímať:
Skvelá správa pre Bitcoin! Joe Biden avizoval fiškálny stimul za 2 bilióny dolárov
Táto analýza je len orientačná a neslúži ako odporúčanie na kúpu alebo predaj. Situácia na trhu sa kedykoľvek môže zmeniť. Špekulatívne obchody na kapitálových trhoch sú veľmi rizikové!
Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Ing. Jaroslav Jarolím.