Analýza ceny BTC vo vzťahu k aktívnym adresám – Adopcia a cenový rast idú ruka v ruke

Jednou z veľkých výhod kryptomien je ich transparentnosť. Vďaka tomu, že je celá sieť viditeľná, je možné očakávať vytváranie relevantných modelov pre predpoveď budúcich udalostí. Dnes sa pozrieme na vzťah medzi cenou BTC a počtom aktívnych adries.

Profesionálna analýza – 31.01.20 Analýza BTC na CME futures. Kde vidím GAP?

Existuje korelácia medzi počtom aktívnych adries a cenou?

Počet aktívnych adries je vhodnou metrikou, ktorá ukazuje využívanie siete. Hoci môže mať jedna entita viac aktívnych adries, tak ide pravdepodobne o viac vypovedajúci údaj, než je napr. celkový počet transakcií. Počet aktívnych adries bude o niečo lepšie vypovedať o miere adopcie a využívania siete. Na nasledujúcom obrázku vidíte vzťah počtu aktívnych adries a ceny, ktorý vytvoril analytik Benjamin Cowen.

Na ľavej strane máme škálu, ktorá ukazuje cenu Bitcoinu. Na spodnej strane je potom počet aktívnych adries. Pokiaľ nie ste oboznámení so zobrazením čísel na grafe, tak sa nemusíte báť, je to triviálne.

Na spodnej strane vidíme počet adries napr. 10 na 2. To znamená, že v tejto oblasti sa nachádza aktívny počet adries medzi 100 – 999. 10 na 3 je potom 1000 – 9999. 10 na 4 je 10 000 – 99 999. Momentálne sa pohybuje počet aktívnych adries za deň tesne pod jedným miliónom. Rovnaké pravidlá platia aj pre cenovú škálu.

V pravej časti potom vidíme farebnú škálu, ktorá značí obdobie. Škála začína v roku 2009 v tmavomodrej farbe a končí rokom 2020, ktorý je vyznačený tmavočervenou farbou. Na grafe tak môžeme vidieť, ako sa v čase vyvíjala cena vo vzťahu k aktívnym adresám. Každý jednotlivý bod potom vypovedá o jednom dni. V jednom bode je tak zahrnutá cena, počet aktívnych adries a dátum, ktoré sú zobrazené farbou.

Čo nám graf hovorí?

Pre lepšie pochopenie grafu je potrebné ho rozdeliť. Na grafe rozdelenom na jednotlivé oddiely už vidíme, ako sa vzťah medzi aktívnymi adresami a cenou vyvíjal. Hoci ide o logaritmický graf, tak je na ňom vidieť pomerne jasný lineárny rast.

walking Telltale Games

Na začiatkoch (odtiene modrej značiace čas) je vidieť, že cena rástla veľmi rýchlo a to aj pri relatívne malom vzostupe aktívnych adries. Keď boli tisíce aktívnych adries denne, tak sa cena pohybovala v radoch centov, ale akonáhle sme sa dostali do oblasti desaťtisícov aktívnych adries denne, tak sa cena presunula do dolárových hodnôt a tento postup sa naviac odohral veľmi rýchlo.

Dnes sa nachádzame približne pod jedným miliónom aktívnych adries. Žlté línie potom vypovedajú o vzostupnom trende. Graf vypovedá o tom, že cena a počet aktívnych adries spolu úzko súvisia. Tento trend identifikuje nebezpečie pre Bitcoin. Pokiaľ by sieť nezvládla prevádzku v radoch miliónov aktívnych adries, tak by vznikol problém.

Bitcoin na základnej vrstve pravdepodobne nezvládne milióny či desiatky miliónov aktívnych adries, ale aj z týchto dôvodov sa budujú riešenia na sekundárnych kanáloch, ako je Lighting network. Graf by mal čitateľom pomôcť urobiť si lepší obraz o tom, že fundamentálna hodnota BTC stojí pevne na využívaní bitcoinovej siete.

Čo čítať ďalej?

Analýza: LTC dosiahol 70 USD, ďalší cieľ je 100 USD – Za akých podmienok sa tam dostane?

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Adam K.

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.