ANALÝZA – Bitcoin stále nie je schopný pokračovať v raste, korekcia na spadnutie?

1

V poslednej analýze na Bitcoin sme si povedali, že trh dokázal skoro po troch dlhých rokoch prekonať all time high. Niečo také sa rozhodne nedeje každý deň, takže je to nemalý úspech. Cena však v blízkosti 20 000 USD čelí opakovaným zamietavým reakciám, ktoré rozhodne bullish nie sú.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom facebooku.

Ako toto zamietnutie interpretovať? Je to pre nás začiatok korekcie? Spomínaná korekcia je už dosť dlho očakávaná, ale vzhľadom k tomu, že sa podmienky na trhu obrovsky zmenili, tak tie pôvodné očakávania boli neopodstatnené. To sme však vtedy ešte nemohli vedieť. Ale aj keď je bull run definitívne potvrdený, teraz v blízkej dobe je už hlbšie prečistenie trhu asi nutné.

Aktuálna situácia na 1W TF BTC/USD

Koniec týždňa síce ešte nie je, ale ak sa aj súčasná týždenná sviečka uzavrie v tejto podobe, bude to už tretie zamietnutie na hornej zakreslenej stene broadening wedge. Keby som mal teda vychádzať len z týchto sviečok, je dosť pravdepodobné, že sa iba pomaličky vytvára krátkodobý vrchol trhu. Vzhľadom k tomu, že sme stále v blízkosti pôvodného ATH, o to väčší zmysel to dáva.

Indikátory

Aktuálne hodnoty RSI sú takmer 84 bodov a vrchol je len o viac ako desatinu bodu vyššie. V každom prípade je to level, kde v rámci predošlého bull runu, kedy to už bolo potvrdené, začala prvá hlbšia korekcia o viac ako 40 %. Na aktuálnej cene je preto akási konfluencia, ale to neznamená, že Bitcoin nemôže ešte pred prepadom vytvoriť jeden spike hoci aj o 2 000 – 3 000 USD. Týždenné RSI by totiž viac ako po nejakých 87 bodov nevzrástlo.

Nižší časový rámec nám ukazuje trochu bližšie obrázok, čo sa na trhu vlastne deje. Technicky trh urobil tri vrcholy v tesnej blízkosti pôvodnej all time high cenovej úrovne, ale potom už nedokázal pokračovať v ďalšom raste. Popísaný price action nie je jednoznačne bullish, a osobne to vnímam ako projekciu vyčerpania doterajšieho dopytu.

Čítajte tiež: Americká vláda „stimulačným balíčkom“ okráda ľudí! Úspory v dolároch prudko strácajú hodnotu

Na druhej strane však nemáme potvrdený žiadny jednoznačný bearish signál, z ktorého by sa dalo vychádzať. Lenže mám pocit, že tento týždeň niekto postupne predáva nemalé objemy. Skrátka mi to smrdí systematickou distribúciou, po ktorej logicky musí nasledovať hlboký dump. Záleží samozrejme od okolností a od toho, ako dlho v skutočnosti veľkí hráči distribuujú.

Čo sa týka bull volume, je nízke. Iniciatíva aj zo strany nakupujúcich postupne zhasína a pre trpezlivosť platí to isté. Keby som to mal povedať „polopate“, čím dlhšie sa cena potáca pri vrchole, tým viac rastú šance, že cenu pošlú tvrdo dole.

Indikátory

Čo sa indikátorov týka, moju domnienku o postupnej distribúcii som si overil na indikátore On balance volume. Na spomínanom indikátore je obria divergencia, preto považujem svoju hypotézu za správnu. Ale kto vie, možno ide iba o pascu na medvede a pushnú cenu ešte o pár tisíc USD vyššie a potom by mohli trh dumpnúť. Tým by vytrestali obidve strany trhu.

RSI minimálne dva týždne nie je ani náhodou bullish, pretože má Bitcoin očividný problém s prekonaním 70 bodov. Trh je skrátka už dosť vyčerpaný. Zabudol som to do grafu zakresliť, ale na histograme MACD je skrytá býčia divergencia, čo ma trošičku prekvapuje. Avšak signál nie je potvrdený.

Na záver

Všetko nasvedčuje tomu, že je korekcia fakt na spadnutie. Ale v agresívnom bull rune sa vážne veľmi ťažko odhadujú krátkodobé vrcholy, a preto aj cez prepálenosť trhu môže Bitcoin spadnúť pokojne o ďalších 10 – 15%. Trh je však hrozne riskantný. A dal by som ruku do ohňa za to, že teraz nakupujú iba nováčikovia, ktorí si absolútne neuvedomujú, ako riskujú.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Bitcoin je nezastaviteľný! Týmto štýlom investovania na ňom neprerobíš


Táto analýza je len orientačná a neslúži ako odporúčanie na kúpu alebo predaj. Situácia na trhu sa kedykoľvek môže zmeniť. Špekulatívne obchody na kapitálových trhoch sú veľmi rizikové!

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Ing. Jaroslav Jarolím.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
1 Comment
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre
Kicko

Bla bla bla, číslo, bla bla… Aj tak howno viete