Rok 2020 je pre USA veľmi náročný. Američania kvôli obmedzeniam, nezodpovednému hospodáreniu a koronavirusu nedokáže prežiť do volieb bez vládnej podpory. Vyplýva to zo štúdie spoločnosti Credit Karma.
Jedna z piatich domácností nedokáže pokryť svoje výdavky bez vládneho stimulu. Americká vláda už niekoľko mesiacov podporuje väčšinu obyvateľstva po tom, čo kvôli koronavirusu zatvorila ekonomiku. Nezamestnanosť rastie najrýchlejšie v histórii, trvalé pracovné miesta miznú a malé a stredné firmy krachujú. Situácia v USA vyzerá skutočne desivo.
Problémy sa znásobili po tom, čo republikánsky prezident Donald Trump kvôli politickým dôvodom demokratmi ovládanému kongresu pred voľbami nechce dovoliť rozdávať ľuďom peniaze. Niekoľkokrát odmietol schváliť stimulačný balík v prvom rozsahu.
Kongres žiada 2200 miliardy dolárov na pokrytie všetkých výdajov podporu firiem a domácnosti. Prezident však ponúka o 600 miliard menej. Mnohí ľudia tak siahajú po dôchodkových sporeniach.
Prečítajte si: 5 spôsobov ako všetci hlúpo a iracionálne míňame peniaze
Ľudia sa v posledných mesiacoch priveľmi spoliehali na pomoc od vlády
“Väčšina Američanov sa začala spoliehať na rôzne úľavy a pomoci, ktoré donedávna poskytovala vláda. Tá za nich hradila napríklad úroky z pôžičiek, nájmy, stimulačné šeky a vytvorila rôzne benefity pre nezamestnaných.”
– povedal Colleen McCreary z Karma Capital
Nádej na ďalšiu vládnu podporu sa vytráca, zatiaľ čo dve politické frakcie bojujú o vplyv a voličov v príprave na prezidentské voľby.
Američanom tak neostáva nič iné, než si s vysokým úrokom požičiavať peniaze a snažiť sa vyplatiť aspoň časť pohľadávok.
“Aspoň nejaká platba je lepšia, než nič. Komunikujte s vašimi veriteĺmi a pokúste sa nájsť spoločnú reč.”
– odporúča McCreary
Takto proti vám vlády a korporácie používajú Umelú Inteligenciu – A bude to horšie
Ako sa najbohatšia krajina dostala do tejto situácie?
Situácia v Európe je podstatne lepšia než to, čo vidíme v USA. Faktom je, že tieto problémy v Amerike boli už pred začiatkom tohtoročnej krízy. Väčšina ľudí si nerobila úspory a žili od výplaty k výplate. Výplaty v USA chodia každý týždeň a peniaze sa tam točia podstatne rýchlejšie, než v Európe. Keď sa pohyb kapitálu zastavil, veľa ľudí to pocítilo okamžite. Po strate zamestnania ostali doma bez príjmu s minimálnou rezervou financií.
Oproti tomu v Európe sú ľudia podstatne viac sebestační a väčšinou dokážu pokryť výpadok príjmu aj niekoľko mesiacov. Ceny za nájmy sú vo väčšine európskych miesto podstatne nižšie a ľudia sú menej zadĺžení. To sú hlavné dôvody, prečo sme viac menej v pohode, zatiaľ čo “bohatší” Američania majú veľké problémy.
A čo Jeff Bezos? Ten sa má dobre. V priebehu tohto roka nahradil všetky peniaze, ktoré stratil rozvodom a udržal si titul najbohatšieho človeka na svete. Viete čo robí, keď je odmietnutá jeho banková karta? Mrknite na toto vtipné video:
VIDEO – Čo robí Jeff Bezos, keď je jeho banková karta odmietnutá?