Americkí vlastníci a manažéri sa zbavujú vo veľkom akcií svojich vlastných spoločností

Wallstreetpepe PC banerOkazio mobil

Poznáte pojem „insider”? Tí, ktorí majú ekonomické vzdelanie (či sa pohybujú v biznise), tak vedia. Pre tých ostatných sú tzv. insideri vedúci pracovníci, finanční riaditelia, členovia správnych rád či dokonca majitelia firiem. Tieto osoby majú prístup k neverejným informáciám o spoločnostiach, ktorých sú súčasťou. Vzhľadom k tomu, že majú prístup k tým nejrelevantnejším dátam, tak je ich správanie v hľadáčiku všetkých investorov. Práve preto je pre investorov znepokojujúce, že sa v USA práve teraz zbavujú akcií svojich firiem, a to najrýchlejšie za posledné dve desaťročia.

Analýza Smart Insider

Od začiatku roku sa podľa analýz spoločnosti Smart Insider zbavili akcií v hodnote 19 miliárd dolárov. Medzi insiderov, ktorí sa hromadne začali zbavovať svojich aktív, patria napríklad majitelia obchodného reťazca Walmart Waltonovci. Waltonovci, ktorí patria medzi najbohatšie rodiny sveta, predali počas minulého roku akcie spoločnosti za 2,2 miliardy dolárov. Podobne postupovali aj finanční riaditelia kozmetickej značky Estée Lauder alebo riaditelia Lululemon Athletica predávajúceho športové oblečenie.

Vzhľadom k tejto skutočnosti sa vo veľkej miere špekuluje, čo je príčinou tohto správania. Medzi najreálnejšie vysvetlenia patrí napríklad fakt, že sa globálny ekonomický rast spomaľuje a v takej dobe nikto nechce mať vrecká naplnené cennými papiermi. Ak sledujete moje analýzy na akciových trhoch, tak viete, že obavy z prichádzajúcej recesie sa prejavujú v podobe vysokej volatility cien akcií. Ďalším dôvodom pre obavy je, samozrejme, aj obchodná vojna medzi Čínou a Spojenými štátmi. Len za mesiac august sa títo insideri zbavovali svojich akcií tempom 600 miliónov dolárov za deň, na čo zase upozornila analytická spoločnosť TrimTabs.

Z týchto údajov vyplýva, že celková hodnota ich predaja tak prekročila hranicu 10 miliárd dolárov mesačne, a to už po piatykrát v tomto roku. V podstate rovnaké čísla sme tu mali v rokoch 2006 a 2007, teda v dobe pred finančnou krízou z roku 2008. Je ale potrebné podotknúť, že celkové objemy zobchodovaných akcií na americkom trhu sú v súčasnosti ďaleko vyššie než v roku 2007. To nám implikuje, že dnes 10 miliárd dolárov nehrá tak silnú rolu ako vtedy.

Preklápame sa do recesie?

Investori často berú údaje o predaji alebo nákupe akcií insiderov ako ukazovateľ určujúci dôveru vedúcich pracovníkov vo vlastný podnik. Čo je, samozrejme, logické, lebo ako už bolo povedané, tak títo ľudia majú prístup k najlepším informáciám o svojej spoločnosti. Pokiaľ by títo insideri stihli do konca roku predať ďalších 7 miliárd dolárov, tak by išlo o rekord od roku 2000. Rok 2000 je známy predovšetkým kvôli spľasnutiu tzv. dotcom bubliny. Vtedy sa insideri zbavili akcií v celkovej hodnote 37 miliárd dolárov.

Čo čítať ďalej?

FED musí zachraňovať banky! – Denne do nich pumpuje miliardy dolárov

Kvakomat PC bannerKvakomat mobil
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.