Americké mesto zaplatilo výkupné 65 BTC – kriminalita na blockchaine však ustupuje

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Jednou z vlastností Bitcoinu je pseudoanonymita, kedy je ťažké dohľadať majiteľa účtu. Práve kvôli tomu si zločinci obľúbili Bitcoin a ďalšie veľké kryptomeny. Predstavuje pre nich nástroj na výplatu výkupného alebo platby za drogy. Veľa odporcov kryptomien sa týmito správami oháňa a žiada zákaz virtuálnych mien, pretože slúžia k nelegálnym aktivitám.

Výkupné pre hackerov v Bitcoin tokenoch

Mestská rada Riviera Beach na Floride súhlasila s tým, že zaplatí výkupné Bitcoinom v hodnote takmer 600 000 dolárov. Dôvodom je získanie prístupu späť k dátam, ktoré hacker pri útoku zašifroval.

Hackeri vykonali útok 29. mája, kedy policajt mestského oddelenia otvoril infikovaný súbor a umožnil tak prístup hackerom do mestskej siete. Hackeri zašifrovali vládne záznamy, zablokovali prístup k dôležitým informáciám a zablokovali všetky účty, takže peniaze muselo mesto prijímať iba osobne alebo bežnou poštou.

Mohlo by vás zaujímať: [Video] Čo je to vlastne blockchain a na čo slúži – Jednoducho vysvetlené!

Zaplatiť a dúfať

Mesto sa na zasadnutí rozhodlo, že v rámci bezpečnosti musia minúť viac než 900 000 dolárov na nový počítačový softvér, ktorý bol naplánovaný na budúci rok.

Následne mestská rada jednomyseľne odsúhlasila, že zaplatí 65 BTC (cca 600 000 $) za obnovu prístupu k dátam. Po zaplatení výkupného im majú hackeri opäť sprístupniť systém a vrátiť ho do funkčnej podoby – hoci nemajú žiadnu záruku, že hackeri dáta po obdržaní platby odblokujú.

Riviera Beach nie je jediný prípad

V máji zažilo mesto Baltimore podobný hackerský útok. Internetoví hackeri údajne prevzali viac ako 10 000 vládnych počítačov a paralyzovali tak prácu miestneho systému. Hackeri vtedy požadovali Bitcoin v hodnote takmer 100 000 dolárov na vydanie dát späť. Ak by tak mesto neurobilo, vyhrážali sa zverejnením citlivých informácií na internete.

Blockchainová spravodajská firma Chainalysis nedávno oznámila, že 64 % ransomvérových útokov zahŕňa prenos finančných prostriedkov cez kryptomeny. Zároveň veľká časť obchodov na dark webe prebieha cez kryptomeny.

Záver

Kryptomeny majú svoje výhody aj nevýhody. U väčšiny z nich funguje pseudoanonymita. U niektorých funguje dokonca úplná anonymita. Ide napríklad o Monero či Zcash. To vedie zločincov k využívaniu kryptomien na nelegálnu činnosť. Pre kritikov je to materiál, na ktorom môžu obhajovať dôvody na zákaz kryptomien. Ale keď sa pozrieme v akom meradle sa toto deje, prídeme k záveru, že to nie je také horúce.

Podľa DEA (americká agentúra pre boj s drogami) bolo v roku 2018 približne desať percent transakcií určených k nelegálnej činnosti. To je neuveriteľný prepad oproti roku 2013, kedy podľa špeciálnej agentky DEA Lilit Infante bolo 90 % transakcií spojených s nelegálnou činnosťou.

To jasne signalizuje trend, že BTC sa využíva hlavne na legálne transakcie. Ilegálna činnosť bude tvoriť stále menšie percento, a to aj z dôvodu, že BTC blockchain je otvorený a všetkým na očiach. Kriminálnici tak nebudú mať dôvod ho využívať a uchýlia sa napr. k Moneru. V porovnaní s tým, čo nám blockchain technológia v budúcnosti prinesie, ide len o malý problém. Určite to nie je dôvod na to, aby sa Bitcoin či iné kryptomeny zakazovali.

Čo čítať ďalej?

Bitcoin opäť na vrchole – Rekord z 2017 prekonaný! (nie cena)

Zdroje:
cointelegraph.com
ccn.com

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Radovan C.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame Twitteri