Americká ekonomika klesla menej, ako sa predpokladalo. Aký to môže mať vplyv na kryptomeny?

Titulky HDP Spojených štátov kleslo menej, ako sa pôvodne predpokladalo.
HDP Spojených štátov kleslo menej, ako sa pôvodne predpokladalo. Zdroj: shutterstock.com/FOTOGRIN
Okazio PCMemex mobil banner

Americká ekonomika utrpela menší pokles v druhom kvartáli, ako sa pôvodne predpokladalo. Revidovaná správa Amerického ministerstva obchodu dnes informovala, že HDP Spojených štátov v druhom štvrťroku kleslo na 0,6 % z pôvodných 0,9 %. Dôvodom tohto zníženia sú podľa agentúry Reuters spotrebiteľské výdavky, ktoré „rozptýlili obavy z recesie.” S nižším poklesom HDP správa ministerstva obchodu informovala, že ekonomika USA v predchádzajúcom kvartáli stabilne rástla.

Menší pokles HDP Spojených štátov

Prvotná informácia o hospodárskom raste najväčšej svetovej ekonomiky negatívne prekvapila trhy a ekonómov. HDP Spojených štátov totiž kleslo druhý štvrťrok po sebe, čo je jedna (ale nie jediná) indícia toho, že krajina vstupuje do recesie. Bidenova administratíva krátko po publikovaní správy o poklese HDP na 0,9 % odmietla tvrdenia o recesii s tým, že ide len o prechodný jav, nie o recesiu. Napriek tomu kritici tvrdili, že USA sú v recesii.


Revidovaný kvartálny pokles HDP Spojených štátov. Zdroj: tradingeconomics.com

Revidovaná správa ministerstva obchodu bola očakávanou udalosťou pre ekonómov a trhy, pretože mohla buď potvrdiť, že hospodársky rast skutočne klesá, alebo naopak, že nie je na tom ekonomika tak zle. Ekonómovia, ktorých oslovila agentúra Reuters, predpokladali potenciálne zníženie z pôvodných 0,9 % na 0,8 %. Výsledné čísla sú však pozitívnejšie, čo je pre analytikov príjemné prekvapenie.

Recesia a kryptomeny

Ako upozornila Reuters, na radosť je priskoro, pretože hoci pokles bol menší, stále ide o kvartálny pokles. Z makro hľadiska globálnu ekonomiku stále čaká v septembri zasadnutie FED-u, ktorý už avizoval, že bude zvyšovať sadzby.

Riziko recesie sa však zvýšilo, keďže Federálny rezervný systém agresívne zvyšuje úrokové sadzby, aby ochladil dopyt s cieľom obmedziť infláciu, čím sa zhoršuje nálada podnikateľov aj spotrebiteľov,” upozorňuje Reuters.

Zajtrajší prejav predsedu FED-u Jeroma Powella na globálnej konferencii v Jackson Hole vo Wyomingu viac odhalí, ako FED vníma situáciu okolo inflácie a ekonomického poklesu a do akej miery sa trhy môžu obávať agresívnejšieho zvyšovania sadzieb v septembri.

Správa o nižšom poklese HDP je krátkodobo pozitívnym stimulom pre trhy a kryptomeny, z dlhodobého hľadiska však nemení nič na negatívnej vyhliadke ďalších poklesov. Zvýšenie sadzieb v USA a v EÚ, zlá ekonomická situácia v Číne a rast energií stále predstavujú hrozbu ekonomického rastu krajín. V takomto prostredí sú šance na zotavenie trhov minimálne.

Čítaj ďalej: Udalosť týždňa: Binance začína spoluprácu s gigantom Mastercard, sprístupnia kryptomeny desiatkam miliónov ľudí!

txbKvakomat mobil