Americká ekonomika je pod tlakom. Vládny dlh straší investorov

Ekonomika Americká ekonomika je pod tlakom
Americká ekonomika je pod tlakom. Zdroj: shutterstock.com/Andrea Izzotti
BitmarketsOkazio mobil

Výnosy na trhu s dlhopismi v Spojených štátoch opäť vzbudzujú vážne obavy medzi investormi a analytikmi. Zvyšovanie úrokových sadzieb, ktoré Federálny rezervný systém začal v marci 2022, prinieslo so sebou nárast úrokov aj na dlhopisoch s dlhou splatnosťou, čo má zásadný vplyv na to v akom stave bude americká ekonomika. Zatiaľ čo trend rastúcich úrokových sadzieb má prispieť k posilneniu americkej ekonomiky, sú tu aj mimoriadne vážne riziká neudržateľnosti dlhov. Na tému upozornil portál The Economist.

Ekonomika USA sa topí v dlhoch

S nástupom pandémie COVID-19 a ekonomickými stimulmi sa USA ocitli v situácii s rekordným rozpočtovým deficitom. S rozmachom federálnych výdavkov sa objem amerického dlhu zvýšil na úroveň súčasných 26 biliónov dolárov. Keď sa výnosy dlhopisov začali zvyšovať, takmer nepretržite od marca 2022 až do konca minulého roku, zdalo sa, že to bude predzvesťou zlepšujúcej sa ekonomickej situácie.

Všetko sa však zmenilo v máji, keď výnosy na dlhopisoch začali prekvapivo prudko stúpať. Tento nárast bol pre mnohých investičných odborníkov prekvapujúci a vyvolal obavy. Dňa 11. októbra dosiahli výnosy desaťročných štátnych dlhopisov hodnotu 4,7 percenta, čo predstavuje takmer 16-ročné maximum.

Pre investorov, ktorí stavili na pokles cien dlhopisov a rast výnosov to bolo ťažké obdobie. Bank of America označila súčasné okolnosti za „najväčší medvedí trh s dlhopismi všetkých čias”. Pre investorov to znamená, že ich investície do dlhopisov, najmä tých s dlhšou splatnosťou, sú teraz vystavené riziku.

Rastúce úrokové sadzby majú priamy dosah na financovanie amerického dlhu. Kým v súčasnosti dosahuje tento dlh astronomickú sumu 26 biliónov dolárov, náklady na jeho obsluhu sú výrazne vyššie. Vo fiškálnom roku, ktorý sa skončil 30. septembra 2023, dosiahli tieto úroky približne 660 miliárd dolárov, čo predstavuje nárast o 185 miliárd dolárov oproti predchádzajúcemu roku.

Odhady rozpočtového úradu Kongresu (CBO) naznačujú, že federálny deficit sa počas tohto roku zvýšil na dva bilióny dolárov, čo predstavuje 7,6 % HDP. V predchádzajúcom roku dosahoval len 3,5 % HDP. Tento dramatický nárast deficitu spôsobil obavy z nárastu nákladov na obsluhu dlhu a ich vplyvu na ďalšie federálne výdavky.

Vyznáš sa v kryptomenách? Vieš, ktoré altcoiny máš nakupovať? Vieš, ako si máš rozdeliť portfólio? Nie? Tak neváhaj a vyber si jedno z našich členstiev na Trader 2.0!

Splácanie amerického dlhu bude stáť vládu viac ako výdavky na obranu

Zástancovia reštriktívnej politiky varujú, že náklady na obsluhu amerického dlhu môžu nebezpečne vzrásť a vytlačiť ostatné výdavky, vrátane oblastí ako obrana. CBO odhaduje, že aj za predpokladu mierneho poklesu úrokových sadzieb môžu úroky na americký dlh do roku 2028 dosiahnuť bilión dolárov, čo môže predstavovať až 3,1 % predpokladaného HDP.

Napriek lepším vyhliadkam na rast americkej ekonomiky sa platby úrokov ako podiel na HDP zdajú byť naďalej na vzostupe. To stavia Washington pred závažný problém. Existuje predpoklad, že Federálny rezervný systém udrží svoju referenčnú sadzbu vysokú dlhšie obdobie, čo môže ešte viac zvýšiť náklady na obsluhu dlhu. To môže následne viesť k nedostatku dopytu investorov po amerických dlhopisoch, čím sa môže problém ešte omnoho viac zhoršiť.

The Economist varuje, že s rastúcimi úrokovými sadzbami sa zvyšuje riziko ďalšieho vydávania dlhopisov zo strany štátnej pokladnice, čo by bolo ťažkým bremenom pre americkú ekonomiku a dlhodobú fiškálnu udržateľnosť.

Prečítajte si aj: Reálne hrozí, že vysoké úrokové sadzby s nami zostanú naveky

Wallstreetpepe PC banertxb
Autor:
Trader 2.0
Trader 2.0

Trader 2.0 je kryptomenový vzdelávací projekt. Od svojho vzniku patrí medzi najväčšie na Slovensku. Trader 2.0 sa venuje vzdelávaniu v oblasti kryptomien, investovania a tradingu najmä na Youtube kanále.