Americká centrálna banka sa zo zisku prepadla až do rekordnej straty

  • FED dosiahol historicky najvyššiu stratu.
  • Centrálna banka tak vôbec neprispeje do štátnej pokladnice.
Ekonomika Americká centrálna banka dosiahla rekordnú stratu
Americká centrálna banka dosiahla rekordnú stratu. Zdroj: shutterstock.com/MDart10
Wallstreetpepe PC banerBitmarkets

Americký Federálny rezervný systém (Fed), ktorý plní úlohu centrálnej banky, vykázal za minulý rok stratu 114,3 miliardy dolárov (105,30 miliardy eur) po zisku 58,8 miliardy dolárov v roku 2022. TASR o tom informuje na základe správy Bloomberg.

Ide o najväčšiu stratu v histórii, čo prinútilo americkú centrálnu banku vzdať sa prevodov do štátnej pokladnice. Dôvodom straty boli výdavky spojené s vysokými úrokovými sadzbami, ktorých cieľom je dostať pod kontrolu infláciu.

 

Fed opakovane zdôraznil, že negatívny výsledok neobmedzuje jeho schopnosť vykonávať menovú politiku.

 

Úrokové náklady Fedu na rezervné zostatky bánk dosiahli v minulom roku 176,8 miliardy dolárov, čo je nárast o 116,4 miliardy dolárov oproti roku 2022. A výplaty úrokov z jeho reverzných repo operácií stúpli vlani na 104,3 miliardy dolárov zo 41,9 miliardy dolárov v predchádzajúcom roku. Celkové úrokové náklady sa tak v roku 2023 takmer strojnásobili na 281,1 miliardy dolárov. Naproti tomu príjem z dlhopisov, ktoré Fed vlastní, bol v minulom roku 163,8 miliardy dolárov, čo sa od roku 2022 len málo zmenilo.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Centrálna banka nemá čím prispieť do štátnej pokladnice

Po pokrytí svojich každodenných prevádzkových nákladov je Fed povinný poslať peniaze, ktoré zarobí, do štátnej pokladnice, kde tieto príjmy pomôžu vyrovnať federálne deficity.

Fed získava príjem z cenných papierov vo svojom portfóliu a vypláca úroky z rezerv, ktoré si u neho ukladajú banky. To mu prinieslo obrovské zisky, keď boli úrokové sadzby takmer nulové, ale to sa zmenilo, keď Fed začal zvyšovať úrokové sadzby v marci 2022.

Prečítajte si aj: Člen centrálnej banky USA nemá optimistické očakávania o úrokových sadzbách

Okazio PCtxb