Alarmujúci stav kryptomien: Táto hodnota klesla na 6-ročné minimum

  • Investori budú mať v budúcnosti problém nakúpiť Bitcoin.
  • Podiel Bitcoinov na centralizovaných burzách klesol na 6-ročné minimum.
  • Trh zrejme neminie ponukový šok a kríza likvidity.
Analýzy Bitcoin môže zažiť krízu likvidity
Bitcoin môže zažiť krízu likvidity. Zdroj: shutterstock.com/Krakenimages.com/nuttapon averuttaman
BITmarkets BITmarkets

Bitcoin je pomyselný index celého kryptomenové trhu, a preto údaje z bitcoinovej siete výrazne ovplyvňujú celý sektor. Obzvlášť jedna metrika je výraznou výstrahou pre držiteľov kryptomien. Hovoríme o metrike bitcoinových zostatkov na centralizovaných burzách, ktorá klesla na 6-ročné minimum, uvádza Cointelegraph.

Bitcoin dosiahol 6-ročné minimum na burzách

Analytická spoločnosť Glassnode už dlhé roky sleduje správanie držiteľov BTC. Dňa 15. marca 2020 bolo dosiahnuté historické maximum držieb Bitcoinov na centralizovaných burzách s podielom 17,70 %. Dnes táto metrika klesla o 6 % na hodnotu 11,70 %. Čo je ale horšie, neustále ďalej klesá.

Podiel Bitcoinov na centralizovaných burzách klesol na 6-ročné minimum. Naposledy bol takto nízky v decembri 2017. Len pre predstavu, celkový počet na centralizovaných burzách sa v súčasnosti pohybuje tesne nad 2,3 miliónmi BTC. Zvyšok je na externých peňaženkách alebo sú stratené.

Podiel Bitcoinov na burzách

Podiel Bitcoinov na burzách. Zdroj: Glassnode

97%

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Prečo je to problém a čo nás neminie?

Poďme si vysvetliť, prečo pokles bitcoinových rezerv na burzách môže predstavovať značné riziká. Ak bude tento trend pokračovať, v budúcnosti spôsobí ponukový šok. To znamená, že ponuka nebude môcť pokryť dopyt. Síce cena BTC bude z tohto dôvodu stúpať, no ak budete chcieť nakúpiť Bitcoin, môžete s tým mať vážne problémy.

Bude podľa vás v budúcnosti nedostatok Bitcoinov na predaj?

Loading ... Loading ...

Predajcovia nebudú mať taký problém ako nakupujúci. Avšak, výrazne sa to dotkne kryptomenových búrz. Čím menej Bitcoinov bude na burzách, tým slabšiu likviditu budú mať. To spôsobí pokles obchodných objemov.

Vzácnosť Bitcoinu

Bitcoin je vzácny bez ohľadu na podiel mincí na burzách. Jeho ponuka je obmedzená na 21 miliónov BTC.

Pokles rezerv BTC na burzách má teda dve strany mince. Ak sa na to pozeráme z pohľadu ceny BTC, tak ide o pozitívny faktor, no z pohľadu dopytu trh pravdepodobne neminie kríza likvidity. To zrejme v budúcnosti spôsobí značný záujem o spotové ETF pre Bitcoin. Tento finančný nástroj totiž nepredstavuje nakupovanie samotného Bitcoinu.

Spotové ETF pre Bitcoin

Spotové ETF pre Bitcoin. Zdroj: Blockworks

Ak bude ponuka Bitcoinu nedostatočná, jednoducho sa investori rozhodnú nakupovať spotové ETF. Vďaka ETF viete zarábať na cenových pohyboch Bitcoinu, no reálne Bitcoin nekupujete. Peniaze investujete v tomto prípade do fondu, ktorý je majiteľom Bitcoinov.

Ak sa viac zaujímate o Bitcoin, odporúčame sa pozrieť aj na nasledujúce video:

0 Dní
0 Hodin
0 Minút
0 Sekúnd
Zdroj: CointelegraphTAGY:
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.