- Osobitne znepokojujúca je schopnosť ortuti akumulovať sa v morských organizmoch.
- Najväčší rozruch vyvolal prípad z Paríža, kde kontrolóri našli konzervu s koncentráciou 3,9 miligramu ortuti na kilogram.
- Súčasné limity sú podľa odborníkov stanovené problematicky, pretože vychádzajú z existujúcej miery kontaminácie.
Ortuť nepredstavuje len chemický prvok v Periodickej tabuľke, ale je významnou súčasťou nášho ekosystému. Tento prirodzene sa vyskytujúci ťažký kov možno nájsť vo všetkých zložkách životného prostredia – v ovzduší, vodných zdrojoch i pôde. Uvádza to portál United Life.
Jeho prítomnosť v prostredí sa zvyšuje najmä kvôli ľudskej činnosti. Medzi hlavné zdroje patria priemyselná výroba, spaľovanie fosílnych palív a odpadu, ale aj prírodné javy ako sopečné erupcie. Po uvoľnení do atmosféry ortuť postupne kontaminuje vodné zdroje, kde sa transformuje na nebezpečnejšiu formu – metylortuť.
Osobitne znepokojujúca je schopnosť ortuti akumulovať sa v morských organizmoch. V telách rýb sa hromadí vo forme vysoko toxickej metylortuti, ktorá sa pevne viaže na bielkoviny v tkanivách. Ani bežné kuchynské spracovanie nedokáže znížiť jej koncentráciu v rybom mäse.
Najväčšie riziko predstavuje konzumácia kontaminovaných morských plodov. Zdravotné následky závisia od prijatej dávky, no najzraniteľnejšou skupinou sú tehotné ženy a ich nenarodené deti. Alarmujúce sú štatistiky z Európy, kde ročne prichádza na svet vyše 1,8 milióna detí s nadlimitnou hladinou ortuti v tele.
Ortuť môže závažne narušiť vývoj mozgu a nervového systému u detí, čo sa prejavuje najmä v prvých rokoch života spomalenými vývojovými míľnikmi. Práve preto americké zdravotnícke autority FDA a EPA vydali špeciálne odporúčania pre rizikové skupiny. Tehotné a dojčiace ženy, ženy plánujúce tehotenstvo a malé deti by sa mali vyhýbať konzumácii určitých druhov rýb a uprednostňovať morské plody s nízkym obsahom ortuti.