- Osobitne znepokojujúca je schopnosť ortuti akumulovať sa v morských organizmoch.
- Najväčší rozruch vyvolal prípad z Paríža, kde kontrolóri našli konzervu s koncentráciou 3,9 miligramu ortuti na kilogram.
- Súčasné limity sú podľa odborníkov stanovené problematicky, pretože vychádzajú z existujúcej miery kontaminácie.
Organizácie Foodwatch a Bloom preto požadujú radikálne sprísnenie súčasných noriem. „Nevzdáme sa, kým nebude v platnosti európska norma, ktorá zabezpečí adekvátnu ochranu spotrebiteľov,” zdôrazňuje Jacquemartová. Aktivisti navrhujú zavedenie „ochrannej doložky,” ktorá by znížila povolenú hranicu obsahu ortuti na 0,3 mg/kg.
Súčasné limity sú podľa odborníkov stanovené problematicky, pretože vychádzajú z existujúcej miery kontaminácie, a nie zo zdravotných rizík. Cieľom tohto prístupu bolo zachovať na trhu 95 percent tuniakových výrobkov.
Organizácie tiež upozorňujú na technický problém v metodike merania – stanovená hranica 1 mg/kg sa vzťahuje na čerstvú hmotnosť, nie na konzervovaný produkt.
Vzhľadom na závažnosť situácie ochranárske organizácie požadujú aj úplné vylúčenie tuniaka zo stravy v zariadeniach. Ide o školy, jasle, nemocnice či domovy pre seniorov. Odborníci zároveň odporúčajú spotrebiteľom, aby obmedzili konzumáciu rýb s vysokým obsahom ortuti, medzi ktoré patria najmä dravé druhy ako tuniak, mečiar, žralok a makrela.
Pre zachovanie zdravého jedálnička radia uprednostniť druhy s nižším obsahom ortuti, napríklad lososa, sardinky či pstruha. Zároveň zdôrazňujú potrebu prísnejšieho monitoringu a kontroly rybích výrobkov na európskom trhu, aby sa predišlo podobným škandálom v budúcnosti.