Bitcoin masívne rastie
Bitcoin masívne rastie. Zdroj: shutterstock.com/Wit Olszewski

Ako som už včera spomenul, dnešný článok bude najmä o najčastejších chybách, ktoré robia začiatočníci pri kreslení supportov, rezistencii alebo trendových čiar (a breakoutoch/brekadownoch). Samozrejme, čože ja môžem o tých chybách vedieť, keď som ešte sám začiatočník?! Práve preto bude dnešný článok od nášho profesionálneho tradera zo spoločnosti NEXALTIC Capital s.r.o. Jakuba Kraľovanského. Takže, čo vníma Jakub ako najčastejšie a najhoršie chyby, ktoré začínajúci traderi robia?

O supportoch, rezistenciách a trendových čiarach

Častou chybou začínajúcich traderov na supportoch a rezistenciách je, že si nevšímajú objemy na danej úrovni. Nie každý support/rezistencia je rovnako silný. Tak, ako si treba všímať počet dotykov s daným supportom/rezistenciou, tak sú dôležité aj objemy. Práve tie ukazujú silu daného supportu/rezistencie.

Ak na supporte nie sú žiadne objemy, tak to znamená, že tam nie sú žiadne objednávky. Ak na supporte nie sú žiadne objednávky, tak support nie je dostatočne silný. Ak graf príde na rezistenciu, tak tam musí byť toľko predajných objednávok, že sa graf okamžite otočí smerom nadol a tento úkaz musí byť viditeľný na objemoch, pretože hneď ako graf príde do tejto určenej zóny, tak tie nákupné objednávky boli okamžite „požraté“ predajnými.

Okrem toho si treba uvedomovať, na akom časovom timeframe support/rezistenciu sledujeme. Denný support bude mať oveľa vyššiu váhu, ako support na 5 min sviečke. Vo všeobecnosti platí, čím vyšší timeframe, tým silnejší support.

Upozornenie k breakoutom/breakdownom

Rovnako sú absolútne kľúčové objemy aj tu. Niekedy pri breaku vidíme aj peknú dlhú sviečku, ale keď nemá objemy, tak to môže byť Fake a nováčikovia sa zvyknú nachytať. Práve objemy opäť potvrdzujú, že v danej oblasti bolo tak veľa nákupov/predajov, že sme dokázali vytvoriť silnú prierazovú sviečku.

Záver

Tak toto boli slová priamo od Jakuba, ktorý sa nám venuje od začiatku. Pokiaľ máte akékoľvek otázky, nejasnosti alebo návrhy na páry, ktoré by mali byť zmienené pri najbližšej skúške, tak ich neváhajte napísať do komentárov nižšie. Zajtra nás bude čakať opäť spoločná skúška, kde sa pozrieme na supporty, rezistencie, trendové čiary ale aj breakouty a breakdowny. Zatiaľ som evidoval iba požiadavku na kryptomenový pár DOGE/BTC, tak ten bude určite pripravený. Ak však máte iné návrhy, tak kľudne sem s nimi!

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.