Ako sa Slovensko vyhne hroziacemu bankrotu? Vláda predstaví konkrétne kroky

Ekonomika Slovensko čelí štátnemu bankrotu
Slovensko čelí štátnemu bankrotu. Zdroj: shutterstock.com/TexBr/naszalyg93
BitmarketsCatslap ICO mobil baner

Dodnes nevieme, čo bude obsahovať konkrétny plán konsolidácie verejných financií, no čoskoro sa to má zmeniť. Bezprostredne po voľbách vláda predstaví kroky ako znížiť deficit štátneho rozpočtu, uviedli Aktuality na základe vyhlásenia premiéra Ľudovíta Ódora. Slovensko sa musí pripraviť na šetrenie v oblasti prevádzky štátu a sociálnych opatrení.

Nastal čas na sťahovanie opaskov

Predstavenie jednotlivých krokov ozdravenia až po voľbách je podľa premiéra užitočné, pretože strany, ktoré vytvoria koalíciu sa môžu rozhodnúť, či budú s nimi súhlasiť. Konsolidácia sa bude zameriavať predovšetkým na daňovú a výdavkovú oblasť. Je tak dosť pravdepodobné, že občania budú čoskoro čeliť vyššiemu zdaňovaniu.

Ľudovít Ódor považuje za ideálne konsolidovať verejné financie tempom 5 % hrubého domáceho produktu (HDP), zatiaľ čo za minimum považuje 3 %. Zároveň je potrebné uvedomiť si, že v predvolebnej kampani nikto nebude hovoriť, že prichádzajú časy, keď si budeme musieť sťahovať opasky.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Slovensko si kopalo hrob, v súčasnosti musí vláda konsolidovať

Zvýšenie daňového zaťaženia môže priamo negatívne ovplyvniť sociálny štandard Slovákov. Posledné desaťročie značne zaostávame za ekonomickým vývojom Európy a zníženie kvality života môže situáciu ešte zhoršiť. Vlády sa v minulosti príliš nehrnuli do konsolidácie verejných financií, čo sa nám vypomstilo a okamžite ukázalo, keď počas pandémie koronavírusu vládne výdavky extrémne narástli.

Slovensko: vládne výdavky

Slovensko: vládne výdavky. Zdroj: Ministerstvo financií

Očakáva sa, že ak nedôjde k závažnej zmene, Slovensko zbankrotuje už do roku 2040, keď verejný dlh dosiahne až 110 % HDP. Politické strany však tesne pred voľbami zatiaľ nezverejnili detailný plán obnovy štátneho rozpočtu.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Slovensko sa stále môže bankrotu vyhnúť

Súčasný stav si všimli už aj zahraniční veritelia, ktorí nám zvyšujú úroky a zadlženosť Slovenska tak narastá ešte viac. Podľa Európskej komisie je Slovensko jedna z najviac ohrozených krajín bankrotom. Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) ešte na začiatku leta varovala verejnosť pred kritickým stavom verejných financií.

Premiér vlády vyhlásil, že napriek nelichotivému stavu je stále reálne Slovensko pred bankrotom zachrániť. Je dosť možné, že opatrenia zamerané na konsolidáciu potlačia dopyt a ekonomický rast. V rizikovej skupine budú predovšetkým domácnosti s nízkym príjmom.

Mohlo by ťa zaujímať: Vieme kedy môže nastať bankrot Slovenska. Je to skôr ako sa očakávalo

txbKvakomat mobil
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.