Zvyšovanie cien ovplyvnilo všetky domácnosti, no najviac to pociťujú tie, ktoré disponujú nízkym príjmom. Podľa denníka Pravda na seba reakcia nenechala dlho čakať a mnohí Slováci sa rozhodli hľadať rôzne spôsoby ako tento makroekonomický vývoj kompenzovať. V ktorých oblastiach sa Slováci najviac uskromnili?
Až 11 % Slovákov predávalo majetok
Asi najčastejšie sa Slováci uskromnili v oblasti kúpy auta, dovolenky či kozmetiky. Nasledovalo zníženie výdavkov na zábavu, kúpu elektroniky, kníh, vybavení domácností, darčeky a oblečenie. Naopak v oblasti stravovania, aktivít detí a vzdelania sme sa neuskromnili.
Až 11% Slovákov potvrdilo, že predali nejakú hodnotnejšiu vec za účelom získania dodatočných finančných prostriedkov. Išlo hlavne o elektroniku, spotrebiče, autá, motorky, šperky a oblečenie. Niektorí sa rozhodli aj pre konsolidáciu pôžičiek s cieľom ušetriť na nižšej úrokovej sadzbe a mesačnej splátke.
Zarábaj aj ty na raste kryptomien.
Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.
Boj s infláciou sa nekončí
Hlavným dôvodom, prečo Slováci rozpredávali majetok je vysoká inflácia, ktorá stále dosahuje najvyššie úrovne spomedzi všetkých členských krajín eurozóny. V čase písania článku je u nás tempo rastu cien 7,1% za mesiac október. Hlavnou oblasťou kde rástli ceny sú potraviny a energie. A práve tieto dve položky patria medzi základné životné náklady, na ktorých sa veľmi šetriť nedá. Medziročne sú ceny potravín vyššie o 8,9 % a v prípade energií o 5,8 %.
Európska centrálna banka (ECB) bojuje s infláciou pomerne úspešne a zvýšila úrokové sadzby už na úroveň 4,50 %. Očakáva sa, že rast cien bude ustupovať, no musí ich nasledovať rast reálnych miezd. V opačnom prípade budú Slováci nútení hľadať ďalšie spôsoby ako ušetriť a získať dodatočné finančné prostriedky.
Slovenské domácnosti trápia vysoké ceny
Nedávno sme informovali o tom, že stav financií slovenských domácností sa dostal do kritického bodu. Slovensko dokonca obsadilo 23. miesto spomedzi všetkých 27 krajín na základe indexu finančného zdravia od Slovenskej sporiteľne. Medzi hlavné problémy patrí nízka hodnota úspor, vysoká zadlženosť a investičná neochota.
Dlhujeme až 112 % hodnoty vkladov v bankách a máme tak vyšší dlh ako prostriedky na spotrebu. Naopak málo investujeme a nevyužívame príležitosti na zhodnotenie peňazí. Všetky tieto faktory prispievajú k tomu, že mnohé slovenské domácnosti zvládajú boj s infláciou s odretými ušami.
Mohlo by ťa zaujímať: Čakajú nás nové dane a dôchodky. Toto sú najdôležitejšie zmeny novej vlády