- Ceny nehnuteľností klesajú na celom Slovensku.
- Dostupnosť vlastného bývania napriek nižším cenám klesá.
- Vysoké úrokové sadzby tak skoro neklesnú.
Ceny nehnuteľností z dlhodobého hľadiska rastú a ich pokles má väčšinou iba krátkodobý charakter. Zrejme výnimkou nie je ani vývoj trhu za posledné dva roky. Ceny u nás síce klesajú aj naďalej, no pravdepodobne tento stav nebude trvať dlho. Medziročne došlo podľa Pravdy k poklesu cien dvojizbových aj trojizbových bytov vo všetkých krajských mestách.
Pokles cien bytov zasiahol celé Slovensko
Jediné byty, ktoré si udržali svoju cenu, boli byty menšej rozlohy v časti Bratislava I a IV. Najviac klesli ceny medziročne v dvojizbových bytoch v Banskej Bystrici o 16,9 % a časti Košice III o 16,1 %.
Detailné porovnanie cien dvojizbových bytov si môžete pozrieť v tabuľke nižšie. V prípade trojizbových bytov môžeme sledovať rovnaký trend, kde došlo medziročne k poklesu od 6 000 do 27 000 eur.
Napriek poklesu cien nehnuteľností platí, že dostupnosť vlastného bývania na Slovensku sa zhoršuje. Inak povedané, pokles cien nekompenzuje nárast úrokovej sadzby. Národná banka Slovenska (NBS) dokonca upozornila, že ceny nehnuteľností by museli klesnúť o ďalších 9,8 %. Pokračovanie poklesu cien bude už ale len mierne.
Na grafe nižšie môžeme vidieť priemerné ceny nehnuteľností na Slovensku za m2. Môžeme jasne vidieť, že krivka poklesu cien sa zmierňuje a dokonca pripomína rovnaký vývoj ako počas finančnej krízy z rokov 2008 a 2009. Oživenie realitného trhu zrejme potrvá niekoľko rokov, no prudšieho zostupu cien sa už zrejme nedočkáme.
Zarábaj aj ty na raste kryptomien.
Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.
Vysoké sadzby sa stretnú s rastom cien
Dôvod, prečo ceny nehnuteľností výrazne klesajú už druhý rok, sú vysoké úrokové sadzby, ktoré stúpli z takmer nulovej hodnoty na vyše 4 % v prípade nových hypoték.
Vysoké náklady na hypotéku znižujú dopyt po nehnuteľnostiach. Následne predávajúci musia znižovať ceny. Pre porovnanie, kým v marci 2022 banky poskytli úvery vo výške 3 miliárd eur, v novembri to bolo už len 800 miliónov eur.
A teraz si položme otázku, kedy je správny čas na kúpu nehnuteľnosti. V prvom rade, ak kupujeme nehnuteľnosť na desiatky rokov, krátkodobé výkyvy nás zaujímať nemusia. Na druhej strane, úrokové sadzby budú klesať miernym tempom.
Naopak, čoskoro môžu ceny nehnuteľností opäť rásť. Dostaneme sa tak do situácie, kedy budú úroky stále vysoké, ale ceny budú už stúpať. Tento stav môže nastať už v roku 2024.
Rast úrokových sadzieb môže na Slovensku dokonca pokračovať, aj keď ich Európska centrálna banka (ECB) začne znižovať. Dôvodom je, že rating Slovenska v dôsledku zlého stavu verejných financií môže zapríčiniť, že Slovensko bude splácať vyššie úroky a v konečnom dôsledku to zaplatia občania.
Mohlo by ťa zaujímať: Hrozí Slovákom vyššia daň z nehnuteľnosti? V tomto meste už stúpla až o 30 %