V roku 2024 narazia ceny nehnuteľností na Slovensku na dno. Kedy opäť porastú?

  • Medziročne došlo k poklesu cien nehnuteľností 10,1 %
  • V roku 2024 nehnuteľnosti narazia na dno
Ekonomika Ceny nehnuteľností budú v ďalšom roku opäť rásť
Ceny nehnuteľností budú v ďalšom roku opäť rásť. Zdroj: shutterstock.com/fizkes/Roman Babakin/Gil C
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Všeobecne platí vzťah, že ak rastú úrokové sadzby na hypotéky, klesajú ceny nehnuteľností a dopyt po nich. Za posledný rok sme boli svedkami ochladenia na trhu s realitami. Zdá sa, že v ďalšom roku môže opäť prísť oživenie. Čo to znamená pre kupujúcich a predávajúcich v časoch, keď sú úrokové sadzby na 22-ročnom maxime?

Na trhu s nehnuteľnosťami nie je víťazom ani jedna strana

V roku 2023 trh s nehnuteľnosťami stagnoval zrejme najviac od finančnej krízy v roku 2008. Vysoké úrokové sadzby spôsobili, že hypotéky sa predražili a dopyt po vlastnom bývaní klesol. V niektorých prípadoch klesli ceny o 15 až 20 %. Tento trend ale signalizuje výrazné spomalenie a reality sa v ďalšom roku odrazia od dna.

Podľa správy Národnej banky Slovenska (NBS) sa v 3. štvrťroku medziročný pokles cien nehnuteľností nezmenil na úrovni 2,3 %. Medziročne došlo k poklesu 10,1 %. Táto situácia neprospieva ani nakupujúcim a ani predávajúcim. Nižšie ceny totiž plne nekompenzujú nárast nákladov na hypotéku a predávajúci často odmietajú predávať za nižšie ceny.

Ceny nehnuteľností na Slovensku

Ceny nehnuteľností na Slovensku. Zdroj: NBS

97%

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Čo nás čaká v roku 2024?

Na grafe vyššie vidíme, že došlo k podobnému poklesu cien ako počas finančnej krízy v roku 2008. Z dlhodobého hľadiska je ale tento pád v porovnaní s rastom iba minimálny. Dokonca ani posledný prepad sa zďaleka nechytal na rýchle tempo rastu cien v predošlých rokoch. Práve v roku 2024 zrejme ceny narazia na dno.

Teraz si poďme vysvetliť, čo sa stane na trhu s realitami, keď začnú ceny rásť. V súčasnosti máme totiž v eurozóne referenčnú sadzbu od Európskej centrálnej banky (ECB) na úrovni 4,50 %. Navyše, táto sadzba tak skoro neklesne na úrovne spred 3 rokov.

To znamená, že sa ocitneme v situácii, keď ceny nehnuteľností začnú rásť, ale úrokové sadzby budú stále extrémne vysoké. V otázke úrokových sadzieb je situácia na Slovensku ešte rizikovejšia o to, že veritelia nám môžu zvyšovať úroky v dôsledku kritického stavu štátneho deficitu.

V tomto scenári už môžeme jasne predpovedať, že najväčšími porazenými budú nakupujúci. Hypotéky totiž budú stále drahé a nehnuteľnosti taktiež. Odraz cien nehnuteľností ale zrejme potlačí stále nízky dopyt a ceny porastú len mierne.

Mohlo by ťa zaujímať: Hrozí Slovákom vyššia daň z nehnuteľnosti? V tomto meste už stúpla až o 30 %

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.