Aj napriek americkým sankciám tržby Huawei rastú – obchodná vojna nefunguje?

Wallstreetpepe PC banerKvakomat mobil

Aj napriek uvaleným sankciám zo strany Spojených štátov amerických sa čínskej spoločnosti Huawei neobvykle darí. Spoločnosti Huawei Technologies v období od januára do konca septembra vzrástli medziročne tržby o 24,4 %, a to na 310,8 miliardy jüanov, čo je ekvivalentom viac než 39 miliárd eur. Huawei je najväčším výrobcom telekomunikačných zariadení a druhým najväčším výrobcom inteligentných telefónov na svete. Je tiež dodávateľom mobilných sietí a ďalšej infraštruktúry pre všetkých troch českých mobilných operátorov a technológiu firmy využíva tiež najväčší český prevádzkovateľ telekomunikačných sietí CETIN.

Výrobca inteligentných telefónov

Počas posledných deviatich mesiacov uviedol Huawei na trh viac než 185 miliónov smartfónov. Z tohto čísla vyplýva, že medziročný rast je 26 %. V prvom polroku vykázala spoločnosť medziročný rast tržieb o 23,2 percenta na 401,3 miliardy jüanov. Už na konci leta Huawei uviedol, že dopad sankcií zo strany USA bude menší, než sa zo začiatku tvrdilo, ale aj tak existuje vysoké riziko, že by sankcie mohli znížiť tržby divízie smartfónov o viac ako 10 miliárd dolárov. To je pri prevode na eurá cca 9 miliárd.

Spojené štáty uvalili na čínsku spoločnosť Huawei sankcie, pretože spoločnosť podozrievajú z napomáhania špionáži pre čínsku vládu. Kvôli tomu boli vylúčení z budovania mobilných sietí piatej generácie (5G) a k rovnakému postupu sa snažia donútiť aj svojich spojencov. Ohľadom toho sa samozrejme v Európskej únii rozhorela pomerne vášnivá debata. A ako sa dalo čakať, Huawei pochopiteľne všetky obvinenia odmieta.

Ako sankcie fungujú?

V praxi sankcie fungujú tak, že v polovici mája Washington zaradil Huawei na čiernu listinu, čo znamená, že americké podniky potrebujú zvláštne povolenie, ak chcú tejto čínskej firme dodávať svoje produkty. To by mohlo čínsku firmu odstrihnúť nielen od súčiastok dôležitých pre siete 5G, ale aj od operačného systému Android.

Avšak, spoločnosť Huawei tento problém v podstate obišla, pretože upravila svoj dodávateľský reťazec takým spôsobom, že dokáže plne vyhovieť požiadavkám svojich klientov, a to aj bez súčiastok z USA.

Predstavitelia spoločnosti Huawei po novom oznámili, že podpísali už viac než 60 kontraktov s veľkými svetovými operátormi na výstavbu siete 5G. Zaujímavosťou je, že asi tak polovica týchto operátorov pochádza z Európy.

Čo čítať ďalej?

Väčšina analytikov a ekonómov sa zhoduje, že prichádza kríza – Kedy to bude?

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Jaroslav Jarolím.

Okazio PCtxb
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.