A vraj decentralizácia – 154 adries vlastní 40% Etherea! – Ako sú na tom ďalšie coiny?

Kvakomat PC bannerFlockers mobil

Kryptomeny sa pýšia tým, že sú decentralizované. Teda… aspoň ich blockchainy. Neexistuje žiadna centrálna entita, ktorá by nad nimi mala moc a mohla ich ovládať, prípadne cenzúrovať. To všetko je pravda, no nie je decentralizácia, ako decentralizácia.

O Bitcoine je známe, že malé množstvo veľrýb vlastní veľké percento coinov. Na 39 najväčších adresách sa momentálne nachádza 11,1% všetkých BTC, ktoré boli kedy vyťažené (a to nepočítame Satoshiho peňaženku). Medzi ne však patria aj peňaženky búrz, reálna situácia teda nie je až taká hrozná.

Ethereum je na tom zle, Cardano úplne najhoršie

Druhá najväčšia kryptomena – Ethereum – je na tom oveľa horšie. Iba 154 adries vlastní neuveriteľných 40% ETH! V prípade Bitcoin Cashu je na 105 adresách 28%. 128 Litecoinových adries vlastní desivých 47% LTC, na 104 BSV adresách nájdete 25% mincí a najhoršie je na tom Cardano (ADA). Na 39 najväčších adresách nájdete až 40% ADA tokenov!

Odkiaľ veľryby získali svoje coiny?

Tento nepomer je spôsobený niekoľkými faktormi. Jedným z nich sú spomínané burzy. Aj napriek varovaniam stále veľa ľudí drží svoje peniaze na rôznych burzách a zmenárňach. Nepomohol ani Proof of Keys day (3.1.2020), počas ktorého si komunita pripomína, že toto počínanie je nebezpečné. Aj veľké burzy totiž majú problém so zabezpečením. Binance v roku 2019 hackli hneď dvakrát.

Burzovné peňaženky však naďalej držia veľké percento mincí v obehu.

(článok pokračuje pod odkazom)

Máte bezpečne uložené vaše coiny? Dnes je Proof-of-Keys deň!

Hlavným “problémom” sú však skorí investori a mineri, ktorí svojimi peniazmi pomohli rozbehnúť tieto altcoiny, teraz sedia na obrovských kopách virtuálnych mincí a HODL-ujú. Svojimi coinami často nepohnú aj celé roky a čakajú na ďalší veľký hype.

Prečo je to pre kryptomeny problém?

Problémov spojených s nerovnomerným rozdelením mincí v obehu je veľa. Tým hlavným je fakt, že takýto coin, nikdy nemôže vyrásť príliš vysoko, pretože by tak vzniklo niekoľko hyperbohatých ľudí. Ak by napríklad Bitcoin naplnil svoj maximálny potenciál a stal by sa globálnym platidlom, jeho hodnota by mohla vystreliť aj na milión dolárov. Niektorí jedinci by tak bez práce prišli k naozaj obrovskému bohatstvu (desiatky, ba aj stovky miliárd dolárov).

Viac sme sa o tom pobavili na našom YouTube kanále BitLink:

Druhým problémom je fakt, že títo ľudia majú obrovskú moc a vedia manipulovať cenou danej kryptomeny. Kedykoľvek ju môžu poslať dole, a občas aj hore.

Tretí problém vzniká pri PoS minciach. V prípade stakingu by veľryby ďalej bohatli a získali by veľkú kontrolu nad blockchainom. Tým by sa zvýšilo nebezpečenstvo 51% útokov na sieť. Až Ethereum prejde zo súčasného vytvárania konsenzu pomocou PoW na PoS – teda staking, mohol by mať problém.

Okazio PCtxb