Americká ekonomika utrpela menší pokles v druhom kvartáli, ako sa pôvodne predpokladalo. Revidovaná správa Amerického ministerstva obchodu dnes informovala, že HDP Spojených štátov v druhom štvrťroku kleslo na 0,6 % z pôvodných 0,9 %. Dôvodom tohto zníženia sú podľa agentúry Reuters spotrebiteľské výdavky, ktoré „rozptýlili obavy z recesie.” S nižším poklesom HDP správa ministerstva obchodu informovala, že ekonomika USA v predchádzajúcom kvartáli stabilne rástla.
Menší pokles HDP Spojených štátov
Prvotná informácia o hospodárskom raste najväčšej svetovej ekonomiky negatívne prekvapila trhy a ekonómov. HDP Spojených štátov totiž kleslo druhý štvrťrok po sebe, čo je jedna (ale nie jediná) indícia toho, že krajina vstupuje do recesie. Bidenova administratíva krátko po publikovaní správy o poklese HDP na 0,9 % odmietla tvrdenia o recesii s tým, že ide len o prechodný jav, nie o recesiu. Napriek tomu kritici tvrdili, že USA sú v recesii.
Revidovaný kvartálny pokles HDP Spojených štátov. Zdroj: tradingeconomics.com
Revidovaná správa ministerstva obchodu bola očakávanou udalosťou pre ekonómov a trhy, pretože mohla buď potvrdiť, že hospodársky rast skutočne klesá, alebo naopak, že nie je na tom ekonomika tak zle. Ekonómovia, ktorých oslovila agentúra Reuters, predpokladali potenciálne zníženie z pôvodných 0,9 % na 0,8 %. Výsledné čísla sú však pozitívnejšie, čo je pre analytikov príjemné prekvapenie.
Recesia a kryptomeny
Ako upozornila Reuters, na radosť je priskoro, pretože hoci pokles bol menší, stále ide o kvartálny pokles. Z makro hľadiska globálnu ekonomiku stále čaká v septembri zasadnutie FED-u, ktorý už avizoval, že bude zvyšovať sadzby.
„Riziko recesie sa však zvýšilo, keďže Federálny rezervný systém agresívne zvyšuje úrokové sadzby, aby ochladil dopyt s cieľom obmedziť infláciu, čím sa zhoršuje nálada podnikateľov aj spotrebiteľov,” upozorňuje Reuters.
Zajtrajší prejav predsedu FED-u Jeroma Powella na globálnej konferencii v Jackson Hole vo Wyomingu viac odhalí, ako FED vníma situáciu okolo inflácie a ekonomického poklesu a do akej miery sa trhy môžu obávať agresívnejšieho zvyšovania sadzieb v septembri.
Správa o nižšom poklese HDP je krátkodobo pozitívnym stimulom pre trhy a kryptomeny, z dlhodobého hľadiska však nemení nič na negatívnej vyhliadke ďalších poklesov. Zvýšenie sadzieb v USA a v EÚ, zlá ekonomická situácia v Číne a rast energií stále predstavujú hrozbu ekonomického rastu krajín. V takomto prostredí sú šance na zotavenie trhov minimálne.
Čítaj ďalej: Udalosť týždňa: Binance začína spoluprácu s gigantom Mastercard, sprístupnia kryptomeny desiatkam miliónov ľudí!