Nemecko: Najväčšia európska ekonomika do roku 2030 môže prísť o viac ako 260 miliárd eur!

Ekonomika Nemecko: Najväčšia európska ekonomika do roku 2030 môže prísť o viac ako 260 miliárd EUR!
Nemecko: Najväčšia európska ekonomika do roku 2030 môže prísť o viac ako 260 miliárd EUR! Zdroj: shutterstock.com/garmoncheg
BitmarketsBitmarkets

Podľa správy, ktorú vydal Inštitút pre výskum zamestnanosti (IAB), stratí nemecká ekonomika do roku 2030 viac ako 260 miliárd eur na pridanej hodnote v dôsledku konfliktu na Ukrajine, inflácie a vysokých cien energií.

Tieto a ďalšie faktory, ktoré momentálne ohrozujú európsku ekonomiku, budú mať vážny vplyv na trh práce ekonomicky najsilnejšej krajiny EÚ.

Nemecko čaká ťažké obdobie

Vo zverejnenej štúdii sa uvádza, že HDP Nemecka sa počas najbližšieho roka zníži takmer o 2 %. Taktiež sa predpokladá, že len v samotnom Nemecku bude zamestnaných približne o 240 000 ľudí menej.

Analytici predpokladajú, že úroveň zamestnanosti zostane približne na tejto úrovni až do roku 2026, keď expanzívne opatrenia začnú postupne prevažovať nad negatívnymi dôsledkami.

Podľa agentúry Reuters jedným z najviac postihnutých odvetví bude pohostinstvo či turizmus. Tie už boli aj tak ťažko zasiahnuté pandémiou koronavírusu, ktorá naďalej pretrváva.

Mohlo by ťa zaujímať: Dobrá správa pre trhy: inflácia v USA klesla, trhy reagujú rastom

Všetky energeticky náročné odvetvia, ako napríklad chemický či automobilový priemysel, budú podľa všetkého taktiež značne postihnuté.

Ak by sa ceny energií, ktoré už aj tak vzrástli o niekoľko stoviek percent, násobili aj naďalej, čo sa, samozrejme, nedá vylúčiť, hospodársky výkon Nemecka v roku 2023 by podľa štúdie mohol padnúť o takmer 4 %. Podľa týchto predpokladov by po troch rokoch mohlo byť až o 660 000 ľudí nezamestnaných.

Takáto nepriaznivá situácia môže pokojne viesť k negatívnym scenárom v rôznych krajinách po celom svete, čo už niekoľkokrát opisoval známy investor Robert Kiyosaki.

Tohtoročná zima môže byť historická

Nemeckí politici už dávnejšie oficiálne priznali, že Nemecko čelí vážnej plynovej kríze. Minister hospodárstva Robert Habek niekoľkokrát uviedol, že je potrebné znížiť spotrebu paliva všade, kde to bude možné. Pripustil taktiež, že v prípade nedostatku plynu by sa niektoré priemyselné odvetvia museli zatvoriť.

Európska komisia taktiež vyzvala všetky členské krajiny EÚ, aby odštartovali kampaň, ktorej cieľom je zvýšenie povedomia verejnosti o úspore energií. Okrem toho, v Bruseli vyzvali všetky členské krajiny, aby znížili spotrebu plynu o 15 %.

Čítaj ďalej: Graf na dnes: Toto sú najväčší producenti plynu na svete. Väčšina nie je demokratická

Okazio PCtxb