Preteky o centralizáciu kryptomien nabrali závratné tempo. Ako dopadne súboj decentralizácia vs. centralizácia? Pomôže Web 3.0 ku globálnemu prijatiu kryptomien?
Web 3.0 je cesta?
Rok 2021 bol jednoznačne rokom, keď sa do popredia dostali sektory DeFi a NFT. Svet bol obklopený covidom, v dôsledku čoho veľa ľudí prišlo o svoje príjmy. Aj preto začali hľadať cestu pre zabezpečenie svojej budúcnosti. A tu prišli na scénu DeFi a NFT.
Aktuálne sa vo veľkom začína hovoriť o digitálnych menách centrálnych bánk, čo môže byť predzvesťou globálneho prijatia. Je tu však sektor, ktorý môže kryptomeny katapultovať do mainstreamu omnoho rýchlejšie. Je to Web 3.0.
O čo ide?
Web 3.0 dáva do popredia komunitu. Ide o budúcnosť internetu, kde všetci fungujú decentralizovaným spôsobom, čiže sa nemusia spoliehať na tretie strany vo forme centralizovaných vládnych orgánov.
Prečítaj si tiež:
Burza Binance je najväčšia a pravdepodobne aj najlepšia kryptomenová burza. Pokiaľ chceš obchodovať aktuálne alebo iba nakupovať kryptomeny, odporúčame ti vytvoriť si účet cez náš link. Získaš tak doživotnú zľavu na akýkoľvek obchod, ktorý otvoríš na tejto burze.
Typickým príkladom tohto riešenia zo sveta kryptomien je projekt MakerDAO, ktorý pracuje na vytvorení nestranného globálneho finančného systému, ktorý je riadený komunitou. Samozrejme, sme ešte veľmi ďaleko od reality s názvom Web 3.0. V každom prípade, môžeme už vidieť vznikajúce DeFi projekty, ktoré nám ponúkajú nielen ochutnávku toho, ako by mohla vyzerať iterácia webu, ale môžu nám priniesť aj spätnú väzbu a rôzne vylepšenia do budúcnosti.
Čaká nás masové prijatie kryptomien?
Je zrejmé, že áno. Na svete je aktuálne približne 4,66 miliardy aktívnych používateľov internetu. Ak sa Web 3.0 stane štandardom, všetci títo ľudia budú používať aj technológiu blockchainu. Aj keď od vypuknutia pandémie sa používanie kryptomien zvýšilo, momentálne sa spomalilo. Sú tu určité stopky, ktoré tomu bránia.
Web 3.0 kladie dôraz na decentralizáciu. Internet pre všetkých ľudí bez toho, aby sa museli spoliehať na silnú tretiu stranu. Možné to je. Súčasná forma internetu je totiž kritizovaná najmä pre sledovanie a zneužívanie údajov. Takže ľudia, pre ktorých je súkromie a anonymita dôležitá, môžu vo veľkom podporiť Web 3.0. Mainstreamové prijatie kryptomien môže byť vo veľkom ovplyvnené aj vývojom digitálnych mien centrálnych bánk. Na obrázku môžeme vidieť aktuálny stav krajín, ktoré sa touto problematikou zaoberajú, alebo, naopak, ju vôbec neriešia.