Ukrajina je lídrom v adopcií kryptomien – Slovensko zatiaľ mlčí a ostáva konzervatívne.

Novinky Ukrajina dostáva žiadosti o dary v kryptomenách
Ukrajina dostáva žiadosti o dary v kryptomenách. Zdroj: Shutterstock.com/Lukasz Stefanski
Pepe Unchained PCBitmarkets

Ukrajina aktuálne patrí k najaktívnejším krajinám sveta, ktoré pracujú na integrácií kryptomien do štátneho systému. Ukrajinská vláda a krypto komunita spolupracujú na vytvorení zákonov, ktoré by v podstatnej miere uľahčili zapojenie digitálnych mien do právneho systému krajiny. Ďalším cieľom našej susednej krajiny je vytvorenie optimálnych a prijateľných bankových podmienok pre novo vznikajúce krypto startupy. V neposlednom rade je potrebné zapracovať aj na daňovej legislatíve.

Ukrajina čelí veľkej prekážke, ktorou je politická situácia

Rok 2014 bol pre Ukrajinu začiatkom neutíchajúceho vojnového konfliktu s Ruskom, ktoré anektovalo polostrov Krym. Východná časť krajiny bola obsadená pro rusky orientovanou armádou, ktorá sa teší veľkej podpore Putinovej vlády. Občianska vojna hospodársky zdecimovanej Ukrajine samozrejme neprináša žiadne pozitíva. Krajina je na pokraji katastrofy.

Mikhail Chobanyan, zakladateľ ukrajinskej krypto burzy Kuna, pred nedávnom vyslovil slová o situácií Ukrajiny v rámci krypto sveta :

”Nie som si úplne istý v akej situácií sa nachádzame v oblasti kryptomien, ale aktuálne všetci panikária, kvôli prítomnosti ruských vojsk na hraniciach s Ukrajinou”.

Napriek tomu že sa Ruská armáda stiahla od ukrajinských hraníc, tak krajina neustále čelí vojnovej hrozbe.

Večný problém – Krymský polostrov

Podľa septembrovej správy spoločnosti Chainanalysis je Ukrajina lídrom rebríčka v adopcii kryptomien. Vďačí zato najmä kvalitným vývojárom, vrátane známych mien v oblasti kryptomien ako sú Gleb Naumenko a Hennady Stepanov.

Minulý rok známa krypto burza Bittrex Global so sídlom na Bermudách uviedla zoznam krajín, ktorým bola zo strany burzy pozastavená podpora a poskytovanie služieb užívateľom. Medzi krajiny ako Bielorusko, Mali, Mjanmarsko, Nikaragua a Panama sa zaradila aj Ukrajina.

Alex Bornyakov, námestník ministra pre digitálnu transformáciu, uviedol pre portál CoinDesk, že ukrajinská vláda už v tejto veci urobila zásadné kroky. USA a EÚ vyslovene zakazujú obchodovanie s krymskou protistranou pod hrozbou sankcií. Podľa Bornyakova preto nie sú kroky známej burzy ničím prekvapivé.

Zo strany ministerstva bolo predložených niekoľko zaujímavých technologických možností, ktoré by mohli obyvateľom Ukrajiny výrazne uľahčiť prístup do Bittrexu s výnimkou územia Krymu. Bornyakov ďalej uviedol, že ministerstvo momentálne očakáva odpoveď zo strany burzy.

John McLeod, hovorca Bittrex Global, sa však k tejto téme odmietol vyjadriť.

Geopolitická prekážka

Z hľadiska všeobecnej a digitálnej bezpečnosti sa Ukrajina považuje za nevhodné územie. Celkovo je východná Európa epicentrom počítačovej kriminality. Neustále pribúda množstvo hackerských útokov a kryptomeny sa aktívne využívajú na nelegálne účely. Nedávna správa spoločnosti Chainanalysis ukázala, že vo východnej Európe narastá zisk z nelegálneho trhu s drogami Hydra.

Generálny riaditeľ ukrajinského startupu Remme Alex Momot vyjadril znepokojenie nad súčasným stavom :

„Európske a americké spoločnosti nám otvorene povedali, že spolupráca v našom regióne pre nich predstavuje riziko.”

Spoločnosť Remme negatívne pocítila geopolitické vnímanie sveta aj pri predaji produktov vyvinutých na kybernetickú bezpečnosť. Akonáhle klienti zistili, že dané produkty pochádzajú z východnej Európy, tak vyjadrili určité znepokojenie.

Momot úprimne pokračoval :

„Keď sme v roku 2018 vyvíjali jeden produkt, viedli sme obchodné rozhovory s vodárenskou spoločnosťou z USA. Zástupca spoločnosti nám jednoducho odvetil: Chlapi, všetko je super, ale bohužiaľ nemôžem oznámiť nášmu vedeniu, že máme záujem o produkt, ktorý pochádza z Ukrajiny.”

Spoločnosť Remme sa častokrát zúčastňovala aj na rôznych IT konferenciách. Momot a jeho tím zaznamenali niekoľko negatívnych postrehov, kedy jednoducho klienti nemali záujem o produkt spoločnosti, so sídlom na Ukrajine. Poslednou kvapkou pre Remme bola pandémia koronavírusu.

V apríli 2020 sme veľmi vážne uvažovali o zatvorení obchodu.” Remme sa aktuálne zaoberá predajom obchodných botov pre DeFi platformy. „Z tohto hľadiska teda klientov nezaujíma geopolitická situácia, ale reálne výsledky spoločnosti,” povedal na záver Momot.

Všadeprítomná korupcia

Nie je žiadnym prekvapením, že na Ukrajine prekvitá korupcia. Ak sa chce krajina stať globálnym kryptocentrom musí túto prekážku odstrániť. Obyvatelia nemajú takmer žiadnu dôveru vo verejné inštitúcie. V marci 2021 vydal národný protikorupčný orgán nariadenie, v ktorom je podrobne popísané, akou formou majú štátni zamestnanci uvádzať v ročnom majetkovom priznaní, koľko kryptomien vlastnia. Korupcia sa naplno prejavila, keď protikorupčný úrad oznámil, že bude vyšetrovať vlastníctvo kryptomien u verejných činiteľov. Bohatý úradník a člen mestskej rady v Dnepri, Vyacheslav Mishalov, uvádzal, že je majiteľom 18 000 BTC. Po tom ako sa dozvedel o vyšetrovaní, tak svoje vyhlásenie stiahol.

Zákonodarcovia tvrdo pracujú na nových zákonoch

Napriek veľkému množstvu problémov sa Ukrajinci nevzdávajú. Transakcie kryptomien podliehajú podobne ako bankové prevody monitorovaniu. Tento zákon predstavuje nástroj boja proti praniu špinavých peňazí.

2. decembra 2020 bol prerokovaný návrh rámcového zákona o digitálnych aktívach, ktorý definuje virtuálny majetok ako „súbor údajov v elektronickej podobe”. Vyslovene však zakazuje, že akýkoľvek virtuálny majetok nemôže byť na Ukrajine uznaný ako oficiálne zákonné platidlo. Nato aby sa návrh mohol stať reálnym zákonom musí však prejsť ešte dvoma vypočutiami.

Artem Afyan, partner advokátskej kancelárie Juscutum a jeden z autorov návrhu zákona, pre CoinDesk uviedol, že dané opatrenie definuje virtuálne aktíva ako nehmotný majetok.

Spoločnosti, ktoré poskytujú rôzne služby v oblasti kryptomien, musia vykonať registráciu a taktiež poskytnúť orgánom informácie o svojej štruktúre. Samozrejmosťou sú opatrenia v boji proti praniu špinavých peňazí a ochrana osobných údajov.

Od roku 2019 čaká na schválenie ďalší dôležitý návrh zákona, týkajúci sa daňového zaťaženia kryptomien. V návrhu sa uvádza, že počas prvých piatich rokov od účinnosti zákona, budú kryptomeny zdaňované sadzbou 5% a neskôr budú podliehať sadzbe príjmu fyzických osôb vo výške 18%.

Afyan sa domnieva, že je Ukrajina na dobrej ceste stať sa lídrom kryptosveta.

„Ukrajina má reálnu šancu stať sa jednou z najatraktívnejších krajín v oblasti kryptomien.”

txbFlockers mobil