Bitcoin a altcoiny zažili tento týždeň prudké zhodnotenie, no následne za posledných 24 hodín došlo ku ďalšej korekcii. My sa však pozrieme na súčasný trend trošku z dlhodobejšieho pohľadu. Bitcoin a Ethereum nedávno dosiahli nové maximá, zatiaľ čo sa Dogecoin od začiatku mesiaca zhodnotil o viac ako 700%. Trh javí známky prehriatia a riziko dlhodobejšej korekcie tak stúpa.
Napriek mediálnemu humbuku a zvyšujúcemu sa prehriatiu trhu PlanB vo svojom tweete poznamenal, že Bitcoiny stále nie sú tak prekúpené, ako to bolo na vrchole cyklu 2017, 2013 a 2011. Vypočítal, že ak by Bitcoin mal dosiahnuť také prehriatie, musel by sa do konca mesiaca dostať na úroveň 90 000$.
#Bitcoin is looking strong at RSI 92. Still not above RSI 95 like 2017, 2013 and 2011 bull markets. I calculated BTC price needed for RSI 95 at April close: $92K. Let's see what the Coinbase IPO will do today🚀 pic.twitter.com/UTvdFWFhDK
— PlanB (@100trillionUSD) April 14, 2021
Má však trh dostatok pary na to, aby pokračoval v tejto býčej vlne? Na to sme dostali odpoveď počas poslednej noci. Čím je to spôsobené? Posledná korekcia, v ktorej sa momentálne nachádzame, je výsledkom vysokých objemov napákovaných longov, ktoré boli s vysokou pravdepodobnosťou zlikvidované. Ďalším dôležitým medvedím indikátorom je objem, ktorý už tri mesiace rázne klesá.
To, či sa momentálne nachádzame v krátkodobej korekcii alebo v dlhodobej, nám môže pomôcť zodpovedať aj najbližší obrázok. Od polovice októbra minulého roka som sledoval dve hlavné supportné moving average. Na dennom grafe cena držala support na moving average MA50 a na týždennom grafe cena udržovala support na moving average MA8.
Cenové grafy nám ukazujú práve to, že ceny BTC prekonali tieto hlavné supporty udržované pol roka. Dôležité bude samozrejme, kde sa uzatvoria close ceny týchto sviečok, no zatiaľ to vyzerá tak, že budú pod týmito supportami.
Čo z toho vyplýva? Cena Bitcoinu môže kľudne dlhodobo pokračovať v smere nahor. A stále zastávam názor, že čas hrá v náš prospech a z dlhodobého hľadiska cena pôjde vyššie. Z krátkodobej perspektívy však z grafov a indikátorov vyplýva, že trh potrebuje na istý čas vychladnúť.
Čítajte tiež – Analýza BTC, ETH, BNB, ADA, LTC – nastala likvidácia pákových longov
Je Bitcoin dlhodobo stále bullish?
Na logaritmickom grafe vidíme, že cykly nie sú rovnaké. Cyklus nemusí dosiahnuť iba jeden vrchol a maličké korekcie pred ním. Ako vidíme, na rozhraní apríla a mája 2013 vznikol vrchol, ktorý bol však iba v polovici rastúceho cyklu. Koniec cyklu totižto nastal až koncom roka 2013. Posledný cyklus zaznamenal iba menšie 30-40%-né korekcie a jediný vrchol. Ako to bude vyzerať teraz? To netuší nikto.
Čo je ale dôležité zobrať si z tejto analýzy, je to, že sa cena BTC môže nachádzať na jednom z dlhodobých vrcholov. Nemusí však ísť o vrchol cyklu. To, že pravdepodobne nie sme svedkami totálneho vrcholu, je to, že chain-on analýzy a silné fundamenty sú stále bullish. Inštitúcie aj naďalej stále nakupujú hlavnú kryptomenu a nepredávajú ju.
Pozrime sa na ďalší graf Stock-to-Flow od spoločnosti Glassnode, ktorý taktiež ani zďaleka neindikuje koniec cyklu. Podľa Stock-to-Flow Ratio sa totižto nachádzame z časového hľadiska niekde v polovici cyklu. Dokonca sa zatiaľ cena ani nenachádzala nad krivkou a ak sa tam vyskytla, tak iba veľmi krátkodobo.
Momentálne je veľmi rizikové otvárať krátkodobé obchody a tradovať. Osobne odporúčam počkať si na nízku volatilitu, ktorá bude trvať aspoň jeden týždeň alebo viac. Je totižto možné, že sme na lokálnom tope. Z dlhodobého hľadiska sa však zatiaľ nemáme čoho báť. A tí, ktorí hodlujú, by určite nemali meniť stratégiu ani v dnešných dňoch.
Analýza trhu – Bitcoin padol, berie zo sebou aj altcoiny! – Kde sa môže zastaviť?