22.12.2020 sa otriasol celý trh s kryptomenami, keď americká regulačná autorita SEC obvinila spoločnosť Ripple z predaja neregistrovaných cenných papierov. Rozpredávaním XRP tokenov mala získať viac než 1,3 miliardy dolárov, pričom vraj benefitovala z toho, že ich token nepodliehal reguláciám v USA.
Všetko dôležité o spore Ripplu s SEC sa dočítate v tomto článku.
Ripple hľadá spôsoby, ako sa brániť proti SEC
22.1.2021 došlo k prvému pojednávaniu v prípravnom konaní. To evidentne neprebehlo práve najlepšie a Ripple sa musí ďalej brániť. Spoločnosť sa nebojí zatiahnuť do sporu celý krypt-sektor a dožaduje sa vysvetlenia, prečo aj ETH nie je neregulovaný cenný papier.
Hovorca Ripplu povedal pre stránku cointelegraph:
“SEC si očividne vybral dvoch víťazov a ignoroval rastúci a robustný priemysel, ktorý siaha ďaleko za Bitcoin či Ethereum. Toto zistenie využijeme priamo v súdnom spore. Okrem neho sme podali žiadosť o ďalšie informácie podľa zákona o slobode informácií (FOIA) a chceme vedieť, prečo Ethereum nie je cenný papier.”
Ripple tak do svojho sporu ťahá druhú najväčšiu kryptomenu podľa kapitalizácie. Rozdielov medzi ETH a XRP je veľa. Bude zaujímavé sledovať, ktoré si SEC vyberie na zdôvodnenie svojho rozhodnutia. Žiadosť nájdete tu.
Zaujímavosť: Ruský stablecoin? No prečo nie! Ruský stablecoin? Sberbank chce vytvoriť kryptomenu krytú rubľom
Ethereum – Komodita alebo cenný papier?
SEC vydala DAO Report ešte v roku 2017 po tom, čo sa roztrhlo vrece s ICO. Ten v podstate určuje, že niektoré kryptomeny sú v skutočnosti cenné papiere a podliehajú americkým reguláciám. Odvtedy sú všetci zmätení, či sa to týka aj Etherea.
Kryptomena Ethereum vznikla ešte v roku 2013, teda štyri roky pred publikovaním DAO Reportu. SEC nejakú dobu išla aj po Ethereu, no nakoniec sa nič nestalo. Je vhodné poznamenať, že Bitcoiin nikdy nemal žiadny predpredaj, a teda nepodlieha americkým reguláciám.
Naproti tomu, spoločnosť Ripple sústavne predávala svoje XRP tokeny a financovala tak svoje operácie.Argument, že XRP vznikol ešte pred vydaním DAO Reportu, teda na súde nezaváži.
Môže vás zaujímať
Regulátori po celom svete chcú v roku 2021 zakročiť aj proti Bitcoinu. Hlavným dôvodom má byť, že umožńuje finančné zločiny. Kriminalita však vo svete kryptomien klesá.
Bitcoin je vraj nástroj zločincov? Kriminalita kryptomien v roku 2020 klesla o 57%