Veľké banky horlivo kritizujú kryptomeny, pretože sa obávajú o svoje postavenie na finančnom trhu. V tomto článku sa dozviete niečo o snahe niektorých menších bánk uľahčiť investorom prácu s kryptomenami, a tak sa podieľať na digitálnej revolúcií.
Väčšie banky sa trasú strachom
Zatiaľ čo veľké banky odmietajú prijať transakcie kryptomien, tie menšie na to majú iný názor. Podľa The Financial Times ponúkajú niektoré švajčiarske, nemecké a lichtenštajnské banky množstvo služieb spojených s kryptomenami. Presnejšie ide o švajčiarske banky Vontobel a Falcon Bank, nemeckú Fidor Bank a Bank Frick v Lichtenštajnsku.
Edi Wögerer, riaditeľ Bank Frick, k tomu povedal:
„S touto témou je spojených množstvo rizík, ale aj príležitostí. Bankári z bezpečnostného hľadiska vedia, čo majú robiť, a preto sa pre banky, ako je tá naša, otvára priam neobmedzené množstvo možností.”
Wögerer tiež dodal, že väčšie banky vidia virtuálne zmeny ako hrozbu pre fungujúci systém financií. Podľa neho sa väčšie banky kryptomien „boja” a keďže im nerozumejú, cítia sa v ohrození.
Napriek tomu je popularita kryptomien vysoká. To znamená, že aj keď o nich väčšie inštitúcie neprejavia záujem, diera na trhu sa zaplní menšími bankami. Tie s radosťou ponúknu svojím klientom možnosť pracovať s kryptomenami.
Nezabudlo sa ani na ICO
Lichtenštajnská Bank Frick ponúka poradenský servis pre začínajúce ICO, pričom si dokonca aj preverujú investorov. Za tento typ poradne v banke zaplatíte už iba kryptomenami.
Wögerer o ich ICO poradni hovorí , že je „po nej veľký dopyt”, ale niektoré ICO môžu byť podvod. Banka si preto veľmi dôkladne vyberá, s ktorými projektmi bude pracovať (doposiaľ pracovali s desiatimi ICO).
Táto lichtenštajnská banka tiež investorom poskytuje prístup do kryptozmenárne alebo schováva hmatateľnú kópiu kryptokódu v trezore.
Tento trend podporuje teóriu bitcoinového experta Andreasa Antonopoulosa, podľa ktorého stratia väčšie banky svoju klientelu na úkor menších bánk a „fintech” platform, ktoré môžu viac riskovať a tiež majú viac možností podporovať decentralizované meny. Tento systém by potom postupne odbúraval všetky banky.
Menšie banky sa neboja regulácií
Aj napriek tomu, že vládnym inštitúciám po celom svete sa nepáči vidina budúcnosti spojená s digitálnym finančným systémom, menšie banky sa neboja.
„My tieto vládne prehlásenia berieme na vedomie. Ak sa objaví nová regulácia, a tá sa určite objaví, budeme ju už spĺňať.”
Menšie banky ponúkajú klientom množstvo služieb spojených s kryptom. Vontobel ochraňuje „Bitcoin tracker” a možnosť stávok pomocou kryptomien. Falcon Bank ponúka investorom možnosť nakupovať virtuálne meny. Nemecká Fidor Bank ponúka iba účet na zmenáreň Kraken v eurách, ale tiež umožňuje svojím klientom prístup k americkej kryptozmenárni.
Aj napriek dôkazu opaku nemajú veľké banky kryptomeny v láske z dôvodov zvýšenej náchylnosti k praniu špinavých peňazí, znižovaniu daní alebo financovaniu nelegálnych aktivít, napríklad terorizmu.
Záver
Je veľmi pozitívne, že aspoň niektoré inštitúcie začínajú používať kryptomeny. Pokiaľ by mala nastať digitálna revolúcia kryptomien, je veľmi dôležitá ich úplná adaptácia. K nej môžu prispieť menšie banky.
Nenechajte si ujsť naše kryptospravodajstvo a prihláste sa na odber notifikácií. Inštrukcie získate po kliknutí na zvonček vľavo dole. Taktiež nás sledujte na našej facebookovej stránke a nenechajte si ujsť najnovšie správy z kryptosveta.