Skratka ICO by mala byť naším pravidelným čitateľom veľmi známa. Takzvané „Initial coin offerings” sú veľmi populárnym spôsobom predpredaja tokenov. Počas tejto fázy sa tím vývojárov snaží vyzbierať potrebné peniaze na financovanie projektu. Často je však táto fáza využívaná ľuďmi, ktorí nemajú v pláne nič, iba investorov okradnúť. V tomto článku sme vám ukázali pár možností, ako sa môže ICO pokaziť. Riešením týchto problémov má byť nová, vylepšená verzia ICO fázy.
Čo je DAICO?
DAICO (decentralized autonomous ICO – decentralizované autonómne ICO) bolo v januári 2018 predstavené Vitalikom Buterinom. DAICO fáza má byť podstatne bezpečnejšia najmä z pohľadu investorov. Tí by mali byť oveľa viac zahrnutí v celej fáze. Investori by mohli mať možnosť si vyžiadať čiastku, ktorú investovali do projektu naspäť. V prípade, že investor nie je spokojný s progresom daného projektu, môže požiadať o vrátenie peňazí.
Práve táto zmena prinúti vývojárov a tím stojaci za kryptomenou, aby brali všetky fázy zodpovedne a snažili sa o progres (čo by malo byť viac ako samozrejmé aj bez týchto inovácií). Vďaka tomuto novému prvku budú môcť byť ICO respektíve DAICO investori oveľa kľudnejší.
Ako DAICO funguje?
DAICO bude predstavovať kontrakt (smart contract). Najväčšou zmenou oproti klasickej ICO fáze je však „Tap Mechanism” (uzatvárateľný mechanizmus). Predstavte si to ako vodovodný kohútik, ktorý je iba v moci prispievateľov. Vďaka tomuto kohútiku, môžu investori regulovať koľko peňazí do projektu reálne pritečie. Rovnako môže prísť ku zväčšeniu tohto kohútiku pomocou hlasovania v prípade, že by to bolo pre projekt potrebné. Avšak v moci to majú iba investori, ktorí sú jediní, kto sa môžu daného hlasovania zúčastniť.
Aké prvky boli zakomponované z DAO?
Prvým z prvkov je, že v žiadnom bode nepríde ku úplnej centralizácií. Je tomu tak práve vďaka „Tap Mechanism,” ktorý predstavuje decentralizovaný volebný systém.
Druhým zabudovaným prvkom je čas, kedy sa peniaze dostanú k vývojárom. Tím nedostane všetky peniaze v jednom momente, ale po častiach.
Posledný, ale rovnako dôležitý bod je možnosť vrátenia peňazí. V prípade, že tím vývojárov nesplní čo sľúbil, investori môžu hlasovať za vrátenie financií, ktoré do projektu investovali.
Rozdiely pri financovaní ICO a DAICO
Ako bolo už spomenuté, rozdiel nie je iba v moci, ktorú investori majú, ale aj v spôsobe, akým sú ICO a DAICO financované. V prípade ICO fázy, akonáhle príde ku jej koncu, vývojári majú úplnú kontrolu nad vyzbieranými financiami. Vývojári musia popredu prepočítať ako, kedy a kam investovať financie, ktoré boli vyzbierané.
Pri DAICO to však funguje inak. Všetci investori majú totiž právo hlasovať, či sú ochotní zvýšiť objem peňazí, ktoré budú vývojárom poslané. Na druhej strane, sa môžu aj rozhodnúť pre rozdelenie zvyšnej časti peňazí a ku zrušeniu kontraktu.
Aké sú výhody DAICO?
Jedným slovom- kontrola. Tá je prinavrátená do rúk investorov. Preto majú prispievatelia do tohto projektu oveľa väčšie slovo a vplyv na vývoj projektu. Vo veľkej časti tak môžu DAICO zabrániť rozširovaniu podvodov v ICO fáze. Pri DAICO fáze ale nie sú dané vývojárom peniaze vopred. Preto nemôžu vývojári „zhrabnúť” všetky financie a utiecť bez toho, aby vytvorili akýkoľvek reálny produkt. Práve vďaka rozdeleniu peňazí bude mať tím vývojárov motiváciu pracovať a vylepšovať ich produkt. Pri ICO totiž hrozí, že pokiaľ vývojári vyzbierajú desiatky miliónov dolárov môže im hroziť „vyhorenie.”
V čom môže mať DAICO problémy?
Ako všetky novodobé technológie a inovácie, tak aj DAICO čakajú výzvy. Jednou z nich je napríklad vzdelanie investorov. Tí budú musieť naozaj vedieť do akého projektu vstupujú, čo od neho očakávajú a ako sa môže cena tohto projektu postupom času vyvíjať. Preto bude veľmi podstatné, aby investori vedeli do čoho vkladajú peniaze. Rovnako nebudú môcť podľahnúť svojim emóciám pri rozhodovaní sa, koľko peňazí do projektu ďalej pripustia cez „Tap Mechanism.”
Záver
Či sa DAICO projekty osvedčia je zatiaľ veľmi otázne, keďže ešte neboli implementované. Jedným z projektov, ktoré využijú túto zmenu v ICO fáze navrhnutú Vitalikom, je napríklad The Abyss. Tento projekt bude treba pozorne sledovať, pretože nám môže ukázať, či má DAICO fáza aspoň taký potenciál, ako ICO.
Nenechajte si ujsť naše krypto-spravodajstvo a prihláste sa na odber notifikácií. Inštrukcie získate po kliknutí na zvonček vľavo dole. Taktiež nás sledujte na našej facebookovej stránke a nenechajte si ujsť najnovšie správy z kryptosveta.
Zdroje:
steemit.com
cointelegraph.com