ECB plánuje zaviesť digitálne euro – v čom sa má líšiť od kryptomien?

BitmarketsFreedum fighter mobil

Európska centrálna banka plánuje zaviesť digitálnu verziu eura. Reaguje tak na rýchlo meniaci sa svet, aj keď oficiálne rozhodnutie ešte nepadlo. Na čo sa teda občania môžu pripraviť a čím sa má digitálne euro odlišovať od ostatných kryptomien?

Konzultácie s občanmi, bankármi a akademikmi majú na túto tému začať už 12. októbra. Plánované digitálne euro však nemá nahradiť platby v hotovosti, ale naopak, má ich dopĺňať.

Občania Európskej únie pri platení svojich výdavkov a pri úsporách a investíciach stále viac využívajú digitálne meny. ECB sa vyjadrila, že ich poslaním je byť správcom eura a že ich úlohou je zabezpečiť dôveru občanov v hodnotu meny.

Z vyjadrenia vyplýva, že by sme sa mali postupne pripravovať na zavedenie digitálneho eura, pokiaľ to bude nevyhnutné.

Čítajte tiež – Toto je najväčšia chyba nováčikov – Zbytočne prichádzajú o svoje peniaze!

Ako sa bude odlišovať od kryptomien?

Digitálne euro nebude typickou kryptomenou ale malo by sa od ostatných digitálnych mien na spôsob Bitcoinu odlišovať tým, že na rozdiel od súkromných investorov ju bude oficiálne mať v správe centrálna banka. 

Na prvý pohľad to pôsobí tak, že celý zmysel kryptomeny ako takej nedáva zmysel, keďže je tu prítomná tretia strana ako správca meny. Zvyšuje to však dôveru, obmedzuje riziko a pravdepodobne aj zníži náklady súvisiace so správou.

Digitálne euro by sa dokonca mohlo používať aj mimo internetu. To by platilo hlavne v prípade prevodov malých súm cez digitálne peňaženky, smartfóny atď.

Kvakomat PC bannerKvakomat mobil
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.