Keď Elon Musk v júli 2016 založil spoločnosť Neuralink, väčšina ľudí iba pokrčila ramenami. Mozgový mikročip, ktorý sprostredkuje priame pripojenie k internetu znie ako technológia zo sci-fi románu. Prešli však štyri roky a firma hlási veľké pokroky.
Ďalšie zaujímavé video o Muskovom projekte: Pozrite sa ako SpaceX testuje Starship SN6 – 150m skok úspešný!
Neuralink hlási pokrok, nie všetko je však dokonalé
Primárnym cieľom Neuralinku je v dohľadnej dobe umožniť liečbu epilepsie, depresie, či obnoviť funkciu nôh u Ľudí, ktorý majú pretrhnutú miechu. Vo vzdialenejšej budúcnosti však pomocou týchto mikročipov bude komunikovať väčšina populácie.
Spoločnosti Neuralink sa podarilo vyvinúť druhú generáciu svojho zariadenia. Mozgové implantáty testujú na prasatách. Vďaka implantátu sa im napríklad podarilo presne predikovať polohu kĺbov zvieraťa. Viac o pokroku Neuralinku sa dozviete vo videu hore.
Vnútri spoločnosti však panuje veľký boj medzi neurovedcami a inžiniermi. Rýchlosť vývoja a nemožné termíny, ktoré Elon Musk vyžaduje spôsobili, že veľa vedcov firmu opustilo. Elon na svojich zamestnancov vyvíja tlak, aby urýchlil pokrok, no mnohí sú toho názoru, že v prípade Neuralinku tento prístup nieje vhodný.
Ak chcete vedieť viac o tomto rozkole, pozrite si video od ColdFusion (dole).