Huawei predstavuje najväčšieho výrobcu smartfónov a telekomunikačných zariadení na svete. Ide o najväčšiu čínsku technologickú firmu. Udrží si však spoločnosť toto postavenie aj naďalej ? Americký prezident sa totižto rozhodol skoncovať s Huaweiom.
Minulý rok sa v USA zaviedol zákaz používania 5G produktov od Huaweiu na domácej pôde. Spoločnosť to nezastavilo a naďalej produkuje do dnešného dňa rastúce zisky. Stratila však mnoho medzinárodných kontraktov. Stále sa ale zameriavajú na domáci trh, kde je ich podiel až 70%.
Huawei je však pod tlakom z dôvodu rozhodnutia amerického ministerstva obchodu, že do čínskej firmy nesmú putovať žiadne americké čipy. V máji sa zákaz rozšíril, keď USA zakázalo Huaweiu predávať akékoľvek čipy vyrobené pomocou amerických technológií a zariadení. Tento zákaz sa týkal iba čipov, ktoré Huawei sám navrhol. Našla sa tak diera a Huawei nakupoval čipy, ktoré nenavrhol.
Viac o zákazoch pre Huawei si pozrite na tomto videu – LINK.
Čítajte tiež – Warren Buffett nakupuje zlato! Prejde aj na Bitcoin?
Rozširovanie zákazu pokračuje
USA v pondelok rozhodlo, že žiadna firma na svete nemôže Huaweiu predávať akýkoľvek polovodič, ktorý je vyrobený pomocou americkej technológie a zariadenia. Netreba zabúdať na to, že hlavných 7 dodávateľov Huaweiu sú Google, ARM, TSMC, Microsoft, Intel, AMD, Nvidia. Okrem ARM a TSMC sú všetky firmy americké.
Amerika ovláda takmer celý svetový trh polovodičov. Prakticky tak hovoríme o všetkých produktoch na svete. Dokonca aj čínske firmy používajú americkú technológiu. Od vývoja, výroby až po inštaláciu čipu ide o 12 krokov. Americké technológie sú pritom súčasťou všetkých.
Huawei pravdepodobne do roka skončí ako výrobca smartfónov a 5G sieťových zariadení – kým im nedojdú zásoby čipov. Ak Huawei nedokáže nakúpiť čipy pre svoje smartfóny, telefónny biznis sa vyparí. Zatiaľ nejde o akútny stav, keďže Huawei má zásoby čipov až do začiatku roka 2021.
Čítajte tiež – TOP 3 akcie kam investovať v auguste 2020 + rebríček top akcií indexov
Existuje pre Huawei nádej ?
Predaj čipov pre Huawei sa môže realizovať cez výnimku. Trump si tak ponechal tromf, ktorý môže použiť keď mu to bude vyhovovať. Môže tak manipulovať napríklad s obchodnými dohodami. Prezidentské voľby sú v USA už 03.11.2020 a existuje tak šanca, že ak voľby vyhrá Joe Biden, tak sa bude chcieť s Čínou dohodnúť.
Čína musí na rozhodnutie USA rýchlo reagovať. Otázne je aká bude reakcia. Môže totižto reagovať odvetou a zaviesť rovnaký zákaz predaja produktov vyrobených na čínskych zariadeniach pre amerických odberateľov. Doplatil by na to najmä Apple, ktorý odoberá veľkú časť súčiastok z Číny. Okrem Applu sa to však týka mnoho ďalších amerických firiem. Môže teda dôjsť k novej technologickej vojne, ktorá by nás vrátila roky dozadu.