Našiel sa ďalší vírus ktorý ťaží Monero

Novinky Monero
Monero, Zdroj: shutterstock.com/InkedPixels

Už v minulosti sme vás niekoľko krát informovali o tom, že možno aj vy ťažíte kryptomeny a ani o tom neviete (napríklad v tomto článku). Vyzerá to síce ako dobrá správa, ale opak je pravdou. Vám sa totiž nepripíše ani jedna minca, ktorú vyťažíte. Všetko, čo váš počítač vyťaží ide hackerovi, ktorému sa podarilo dostať do vášho zariadenia malware. Ten vo väčšine prípadov ťaží Monero. A nedávno sa našiel nový vírus, ktorý ťažil opäť túto anonymnú kryptomenu.

Trend Micro

Spoločnosť Trend Micro, ktorá sa zameriava na bezpečnosť softwarov a hardwarov, nedávno informovala verejnosť o nebezpečnej reklame. Na Coinhive (stránke s obrovskou dennou návštevnosťou), našla reklamu, ktorá mala obsahovať vírus. Táto reklama obsahovala JavaScript kód, ktorý spustil ťažbu Monera na napadnutom počítači. Podobný prípad sa stal aj v polovici decembra 2017 s Messengerom.

Trend Micro informovali, že reklama, ktorá obsahovala vírus mala byť veľmi efektívna. Po jej otvorení malo byť až 80% vášho CPU použitého na ťažbu Monera. Táto spoločnosť v týždni medzi 18 až 24 januárom spozorovala viac ako 285% nárast ťažiarov napojených na stránku Coinhive. Ihneď po zistení týchto noviniek Trend Micro informoval Google. Útoky sa totiž mali konať celosvetovo vo viacerých krajinách. Medzi nimi mali byť napríklad Francúzsko, Taiwan, Japonsko, Španielsko alebo Taliansko.

Ako zistím, že môj počítač ťaží?

Spôsobov ako sa dozvedieť tieto nepríjemné správy je dosť (prečítajte si o nich v tomto článku). Stačí, ak si budete pozorne všímať váš počítač. V prípade, že sa v ňom nachádza nejaký vírus, ktorý ťaží kryptomeny, bude vaše zariadenia napríklad výrazne pomalšie. Ďalším indikátorom je rýchlejšie vybíjanie batérie. Rovnako sa môže počítač pri napadnutí takýmto vírusom prehrievať.

Preto vám odporúčame vždy mať v počítači antivírus. Avšak to ešte bohužiaľ neznamená, že ste sa takýmto problémom vyhli. Niekedy môže byť váš počítač napadnutý, aj keď antivírus máte. Vtedy jediné čo môžete urobiť je nainštalovať iný a veriť, že ten vám s problémami pomôže.

Záver

Určite si treba dávať obrovský pozor na stránky, na ktorých sa pohybujete. Je veľmi pravdepodobné, že viac a viac hackerov bude mať chuť si takto jednoducho privyrobiť. Pomocou vírusu totiž vedia napadnúť stovky počítačov, z čoho si spravia akoby svoju ťažiarsku farmu. A tá by pri potenciáli aké má Monero, predstavovala takmer až zlatú baňu.

Nenechajte si ujsť naše krypto-spravodajstvo a prihláste sa na odber notifikácií. Inštrukcie získate po kliknutí na zvonček vľavo dole. Taktiež nás sledujte na našej facebookovej stránke a nenechajte si ujsť najnovšie správy z kryptosveta.

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.