Po nedávnom poklese automobilového predaja, začinajú výrobcovia automobilov hlásiť vyššie tržby. Predajcom sa nahromadili autá z roku 2019 a môžu byť tak ochotní znížiť ceny.
Predajcovia platia za naskladnené vozidlá veľkoobchodné poplatky za dovozy a tiež ich financujú. Tieto vozidlá by mali byť predmetom zľavnenia. Cena sa však môže značne líšiť od očakávania.
Dočítate sa aj na Kryptomagazín FB.
Ceny nových áut na vzostupe
Aj keď by boli predajcovia ochotní diskontovať autá, ceny nových automobilov sú na vzostupnej trajektórii. Dôvodom rastúceho trendu cien nových áut je hlavne prítomnosť množstva nových technológií. V marci klesol predaj nových automobilov o takmer 18% v porovnaní s rokom 2019.
Pozitívnou správou je to, že financovanie áut je taktiež výhodné v porovnaní s posledným obdobím. Práve teraz by mohol byť rozumný čas na kúpu auta vzhľadom na to, ako sa ľudia snažia viac izolovať. Podmienky pandémie dávajú do popredia dopyt po súkromnom cestovaní namiesto verejnej leteckej či pozemnej dopravy.
Čítajte tiež – Nový dodávateľ plynu pre Európu – konkurencia pre Rusko?
Kupujúci sa zameriavajú viac na ojazdené autá
Dopyt po ojazdených automobiloch bol uprostred pandémie svedkom prudkého nárastu a v tomto trende budeme zjavne pokračovať. Majitelia väčšinou v priemere predávajú vozidlá po 6 až 7 rokoch, pričom kupujúci radšej nakupujú už 4 ročné autá.
Keďže sa novšie modely automobilov zavádzajú rýchlejšie, potreba vlastniť najnovšie modely sa znížila na 4 roky, čo je pre kupujúceho dobré. Podľa štatistík sa očakáva, že doba vlastníctva sa bude ďalej znižovať na tri a pol roka, čo bude viac stimulovať ľudí, ktorí si chcú kúpiť autá.
Zvýšený dopyt po ojazdených autách sa hlavne prejavuje v segmente luxusných áut. S trochou úsilia, trpezlivosti a dôkladného vyhodnotenia si kupujúci budú môcť dovoliť dobre udržiavané luxusné vozidlo za takmer rovnakú cenu ako nový priemerný sedan.
Čítajte tiež – Slovensko dostane viac ako 40 miliárd eur z eurofondov – kam poputujú?
Automobilky na Slovensku
Začiatkom septembra prejde kórejska automobilka Kia na plnú trojzmennú prevádzku. Koncert však naznačoval, že by k tomu mohlo dôjsť už v auguste. Postupne sa zlepšuje situácia na trhu a zvyšuje sa aj dopyt hlavne po modeloch Kia Sportage a Ceed.
Francúzsky Peugeot Citroën sídliaci v Trnave a nemecký Volkswagen sídliaci v Bratislave prešli na trojzmennú prevádzku už na prelome mája a júna.
Ratingová agentúra Standard & Poor’s (S&P) potvrdila Slovensku rating na rovnakej úrovni A+, ale súčasne zmenila stabilný výhľad na negatívny. Tieto zmeny vo vyhliadkach sú spôsobené hlavne úzkym hospodárskym zameraním na automobilový priemysel.