Deutsche Bank vo svojej poslednej štúdii tvrdí, že nedávny (decembrový) nárast cien kryptomien možno pripísať najmä ich volatilite. Zároveň nabáda ľudí a v prvom rade krypto-nováčikov, aby sa zastavili a zamysleli, čo očakávajú od svojej investície do digitálnych aktív.
Čo je a čo bude
V skratke ide o toto: skúsení obchodníci s kryptomenami a odborníci na blockchain už dlhodobo vedia o priepastnom rozdiele medzi úžitkovou hodnotou digitálnych aktív a ich trhovou hodnotou. Viete o ňom aj vy? Pre tých, čo vstúpili do kryptosféry len nedávno, ponúkame krátke zhrnutie.
Trhová vs. úžitková hodnota
Po masívnom decembrovom náraste cien kryptomien nás január privítal obrovskými prepadmi. Napriek nim majú dnes, vo všeobecnosti, tie najvýznamnejšie digitálne aktíva oveľa vyššiu cenu, ako pred rokom.
Takmer vo všetkých prípadoch nárast ich ceny viac súvisel s tým, že ľudia boli do nich ochotní vkladať svoje peniaze, ako s tým, čo s nimi v skutočnosti dokážu urobiť (samozrejme okrem ich predaja).
Napríklad, niektorí vývojári meny Ethereum očakávajú, že technológia blockchainu sa jedného dňa stane základom ekonomiky digitálnych mikroplatieb. V dnešnej podobe je podobný systém iba v rovine vedeckej fantastiky.
Varovanie od Vitalika Buterina
V rozhovore z 9. januára zakladateľ meny Ethereum, Vitalik Buterin, spomenul historku o platbe Bitcoinom. K platbe pripojil transakčný poplatok vo výške 6 dolárov. Po niekoľkých hodinách čakania celú vec vzdal a použil kreditku. Svoje rozčarovanie vyjadril nasledovne:
„Pokiaľ ide o možnosť, že rast záujmu o technológiu predstihne jej schopnosť uspokojiť dopyt … Ak je kryptomena podradnejšia než kreditné karty, už len čo sa týka jednoduchých platieb a nákupu tovaru na internete, nemôžem sa zbaviť pocitu, že do istej miery zišla zo svojej cesty.”
To sa však môže čoskoro zmeniť. Lightning Network na Bitcoin blockchaine už vošla do produkcie a budeme o nej ešte informovať. Ak si nechcete nechať ujsť dôležité informácie zo sveta kryptomien, povoľte notifikácie. Použite zvonček, ktorý nájdete v ľavom dolnom rohu obrazovky.
Aktivita Deutsche Bank
Približne o týždeň nato vydala Deutsche Bank pre svojich klientov správu, v ktorej ich informovala, že jeden z jej stratégov so svojim tímom objavili vzájomnú súvislosť medzi cenami kryptomien a Indexom volatility CBOE, ľudovo nazývaný aj „Index strachu”.
(Tento Index ukazuje vyhliadky trhu z 30 dňovej volatility. Všeobecne sa využíva na meranie trhových rizík.)
Podľa analytikov Deutsche Bank priviedla relatívna predvídateľnosť burzového trhu investorov (majúcich pochopenie pre risk) na trh kryptomien, kde ich nákupy začali tlačiť ceny nahor. Inými slovami, nestabilita cien virtuálnych mien môže mat významný podiel na celkovom stúpaní ich ceny.
Záver
Väčšina obchodníkov s kryptomenami už vie, že existuje priepastný rozdiel medzi ich špekulatívnou a funkčnou hodnotou. Ak je však pre vás táto informácia nová, mali by ste prehodnotiť vaše pozície.
Sledujte nás na facebooku.