Tri najväčšie japonské banky, ktoré ovládajú viac ako 6,6 bilióna dolárov, dali hlavy dokopy a pripájajú sa do skupiny, ktorá má za úlohu zaoberať sa vývojom digitálneho platobného systému. Stretnutia bude mať na starosti lokálna krypto zmenáreň DeCurret a budú sa konať dvakrát za mesiac v období od júna do septembra 2020. Na konci tohto obdobia má byť predložená správa, kde budú uvedené závery.
Skupina sa bude snažiť definovať smer na realizáciu cenných digitálnych mien v Japonsku. Predsedom skupiny bude Hiromi Yamaoka, bývalý vedúci oddelenia platobných a zúčtovacích systémov v Bank of Japan.
Tu je zoznam popredných účastníkov:
- MUFG Bank
- Mizuho Bank
- Sumitomo Mitsui Baking Corporation
- East Japan Railway
- KDDI Corporation – telekomunikačný gigant
- Mori Hamada & Matsumoto – jedna zo štyroch najväčších advokátskych kancelárií
a mnoho ďalších nefinančných podnikov.
Reguláciu bude mať na starosti Bank of Japan a agentúra pre finančné služby – FSA, zástupcovia vládnych orgánov a jednotlivé ministerstvá.
Akciové indexy dosiahli vrchol! – Kedy sa na nich prejaví ekonomická recesia?
Japonsko sa už v minulosti popálilo
Táto skutočnosť jednoznačne potvrdzuje a poukazuje na rastúce očakávania týkajúce sa efektívnosti a potenciálu zúčtovania digitálnej meny. Je tu však aj obava, ktorá sa týka ochrany súkromia a s tým spojená trestná činnosť a technologické riziká. Spoločnosť DeCurret však vyzýva skupinu aby sa zaoberala aj existujúcimi obavami spojenými s krpytomenami. Japonsko už zažilo obrovské hacknutia zmenární – Mt. Gox a Coinheck.
Čo je cieľom stretnutí?
Preto hlavným cieľom okrem iného bude realizácia a predstavenie smerovania pre štandardizáciu služieb a infraštruktúry digitálneho platobného systému. Výstupom zo stretnutí teda bude hlavne analýza existujúcich a budúcich aplikácií blockchainu v transakciách. Cieľom je, aby navrhnutý platobný systém fungoval nielen v Japonsku ale aj v zahraničí a taktiež preskúmanie využitia do budúcnosti.
Tri japonské megabanky sa snažia prepojiť svoje digitálne meny so Suica smart tranzitnou kartou ako súčasť iniciatívy digitálneho platobného systému. Momentálne bolo vydaných vyše 80 miliónov Suica kariet, nemožno ich však prepojiť s bankovými účtami.
Naposledy, keď sa toto stalo, išiel Bitcoin z 3 150 USD na 14 000 USD
Celá táto iniciatíva smeruje k tomu, aby sa harmonizoval platobný systém a povzbudil Japonsko k vzdaniu sa fyzickej hotovosti. Na porovnanie, v Južnej Kórei je 96 % transakcií bezhotovostných. Pri Japonsku sa toto číslo odhaduje na 40 % do roku 2025.
Záver
Japonsko smeruje ako jedna z prvých krajín sveta do budúcnosti absolútnej digitalizácie. Fyzické peniaze sú zjavne prežitok a nevyhneme sa modernizácii spoločnosti. Po ukončení pandémie sa svet bude ešte silnejšie usilovať o digitalizovanie nielen platobného systému. Sme svedkami ďalšieho veľkého kroku k digitalizácii Japonska.
Čítajte ďalej
Bitcoin opcie na historickom maxime! – Záujem inštitúcií o BTC podozrivo rastie