Najčastejšie chyby vyskytujúce sa počas ICO fázy (prvý diel)

Novinky ICO.
ICO. Zdroj: shutterstock.com/GoldenDayz
BitmarketsKvakomat mobil

ICO (initial coin offering) je čím ďalej, tým viac populárnejší spôsob ako vyzbierať peniaze pre novo-vznikajúci projekt. Je to typ predpredaja, kedy majú programátori a tím stojaci za kryptomenou šancu vyzbierať prostriedky na to, aby vedeli svoj projekt financovať. Investorom v čase tohto predpredaja ponúkajú svoje tokeny/kryptomeny za veľmi nízku cenu. Avšak neraz sa stalo a pravdepodobne sa aj stane (bohužiaľ), že ICO nedopadlo podľa predstáv investorov a programátorov. V dnešnom článku uvedieme niekoľko dôvodov, ktoré môžu zruinovať ICO už v jeho ranej fáze.

Jeden pokus

A tým myslíme naozaj iba jeden. Ak vám to vyjde, investori vás budú velebiť. Avšak ak vaše ICO na niečom pohorí, a možností je viac ako dosť, tak máte poriadny problém. Poďme si ale uviesť príklad, na ktorom to bude lepšie vidieť.

The Key, jedno z najočakávanejších ICOs tohto roku uzrelo svetlo sveta 14. januára 2018. Po pár chvíľach bolo beznádejne vypredané, čo ešte neznie tak zle. Avšak to, čo nasledovalo, nemalo ďaleko od pohromy.

Najprv bola cena takmer vystrelená o 300% aby následne oficiálna stránka The Key nezvládla tento nápor a padla. Rovnako dopadla aj ich telegramová skupina, ktorá bola zaplavená tisíckami linkov a spamov. Ako a či vôbec sa The Key z tejto situácie pozviecha sa dozvieme v budúcnosti, avšak takéto ICO si určite nepredstavovali ani investori a ani programátori.

Chamtivosť

Keď vstupujete do ICO, tak sa stávate súčasťou akéhosi neoficiálneho nepísaného kontraktu. Jeho podoba mi mohla vyzerať napríklad takto:

„Sľubujeme, že vám predáme tokeny/kryptomeny za dostatočne nízku cenu na to, aby ste boli schopný tieto tokeny premeniť na profit v momente, ako budú zalistované na burzu.”

Takéto vyhlásenie však určite nenájdete v žiadnom whitepaperi alebo na oficiálnej stránke nejakej kryptomeny.

Pri výbere ceny, za akú bude ICO predávané, musí tím stojaci za ním byť veľmi opatrný. Musia zobrať do úvahy viacero faktorov, ako napríklad celkový počet mincí, suma, ktorá má byť počas tejto fázy vyzbieraná alebo typ projektu o aký ide. Tím sa teda musí odosobniť od akýchsi prvotných ziskov a sústrediť sa na zdravý vývoj projektu.

Takýto kúsok sa podaril napríklad projektu Dragonchain. V októbri počas svojej ICO fázy stál jeden DRGN menej ako 0,07 doláru. O menej ako 3 mesiace sa už aktívne obchodoval na burzách za 5 dolárov. Ak by sa teda tím rozhodol pri ICO o napríklad dvojnásobnú cenu, pravdepodobne by to projektu neuškodilo. To však nikto nemohol vedieť a preto, potlačenie chamtivosti zo strany vývojárov do úzadia Dragonchainu určite pomohlo. Momentálne sa Dragonchain nachádza na zhruba 2,8 dolára.

Plagiátorstvo

Skúste skopírovať whitepaper inej kryptomeny alebo projektu (či už to spravíte očividne alebo menej nápadne), v momente keď vás ľudia odhalia máte poriadny problém. Stalo sa to napríklad projektu Dadi potom, čo sa zistilo, na tvrdo skopírovali časti SONM projektu.

S podobným problémom bojoval aj TRON, u ktorého však nedošlo až k takými obvineniam ako pri Dadi. Avšak cenu TRONu to určite ovplyvnilo. Preto sa určite nikdy neskúšajte unáhliť či už pri robení ICO alebo pri jeho vyberaní. Projekt si treba vždy dostatočne prezrieť, aby ste si boli istý, že idú na trh so svojím nápadom.

Záver (?)

Určite sa nájde mnoho iných spôsobov, ako by sa dalo ICO pokaziť. V tomto dieli sme vám chceli priniesť tie najčastejšie. Druhá časť bude obsahovať menej obvyklé, avšak rovnako problematické chyby s ICO.

Nenechajte si ujsť naše krypto-spravodajstvo a prihláste sa na odber notifikácií. Inštrukcie získate po kliknutí na zvonček vľavo dole. Taktiež nás sledujte na našej facebookovej stránke a nenechajte si ujsť najnovšie správy z kryptosveta.

Disclaimer: Tento článok nie je v žiadnom prípade orientovaný proti ICO projektom, či už konkrétnym alebo celkovo ICO ako takým. Jeho cieľom je iba informovať, na čo si dávať pozor pri rozhodovaní sa, do ktorého ICO svoje peniaze vložíte.

txbBest Wallet mobil
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.